Тази неделя, 28 октомври, ще преместим стрелките на часовниците и ще преминем към стандартното (зимно) часово време. Това ще е една от последните смени на времето.
През септември Европейската комисия предложи да се отмени смяната на времето. Новата директива трябва да влезе в сила на 1 април 2019 г. Това означава, че държавите членки на ЕС ще преустановят смяната на времето ден по-рано - на 31 март, когато за последно ще се въведе лятното часово време.
В случай че съответната държава е решила да остане на стандартното зимно време, тя може да направи последна промяна на 27 октомври 2019 г.
Сега всяка от страните членки трябва да избере кое часово време ще приеме.
Евродепутатите поискаха задълбочена оценка на смяната между зимно и лятно часово време. По въпроса ще се произнесат различни комисии от Европейския парламент. За докладчик по темата в Комисията по земеделие и развитие на селските райони беше избран евродепутатът Момчил Неков.
Той заяви, че за да могат хората в България да изберат между лятно и зимно часово време, трябва да се проведе широка обществено-информационна кампания.
Във Фейсбук Неков започна допитване до гражданите кое време предпочитат. Мотивите му са, че в националното онлайн допитване, завършило на 11 октомври, са участвали едва 17 318 души и резултатите не могат да бъдат показателни. Той обяснява ниската активност със прекомерната сложност на анкетата или с липсата на достатъчна информираност относно ползите и негативите от едното или другото време.
По тази причина евродепутатът призовава представителите на научните среди и на бизнеса да споделят мнението си относно ефектите от преминаването към зимно или лятно часово време.
Допитването на Момчил Неков може да откриете на следния адрес: https://www.facebook.com/momchil.nekov/posts/911462049058218
psp_11
на 24.10.2018 в 16:39:11 #1Ако остане стандартното часово време то на 21 юни 2019 г. слънцето ще изгрее в 4:49 и ще залезе в 20:08 мин.. Какъв е смисълът да ставаме -средно 2 часа след изгрев и да си лягаме 2 часа след залез? А зимата така или иначе продължителността на деня е най-малка..