Заместник-председателят на ГЕРБ Даниел Митов не разбира какво налага свикването на КСНС, след като има изграден национален консенсус в България по темата за Република Северна Македония и никой не е заявил намерение да разруши този консенсус и да предложи нов.

Със свикването на КСНС може да бъде счупен този консенсус, аз не знам дали не е това целта. Президентът Румен Радев очевидно е поемал някакви ангажименти по време на двете служебни правителства и сега се опитва да прехвърли отговорността върху политическите партии за неуспеха за неизпълнение на тези ангажименти, коментира Митов в предаването "Неделя" 150 по БНР утрешния КСНС при държавния глава.

Според Митов Румен Радев е длъжен да поддържа консенсуса по темата "Северна Македония". "Трябва да се води и много активен разговор с ЕК, така че да стане ясно, че ЕС не може да си затваря очите по отношение на неизпълнението на Договора за добросъседство от страна на Скопие и трябва да застане на страната на България. Постепенно трябва да започне да се разбира, че в предстоящата преговорна рамка е необходимо да се включат изискванията на България като част от преговорния процес", подчерта бившият външен министър.

Захариева не вижда заплаха за националната ни сигурност от РСМ

Захариева не вижда заплаха за националната ни сигурност от РСМ

Външната политика - сред малкото неща, по които сме постигнали национално съгласие

Митов коментира, че визитата на премиера Кирил Петков в РСМ на 18 януари е жест, който дава основание да се мисли, че има намерение да се промени българската позиция. "Когато се прави такъв жест, е важно да се обясни дали това ще промени нещо, а не да се оставят възможности за спекулации, появяват се намерения от трети страни, които не кореспондират с реалността", заяви Митов.

Той също повтори тезата на партията от последните няколко дни, че ще съдят вътрешния министър Бойко Рашков за клевета. Бойко Рашков ще трябва да доказва твърденията си в съда, той няма да може да ги докаже", сигурен е Митов.

Припомняме, България и РС Македония създадоха Съвместна мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония. Той бе подписан на 1 август 2017 г. и влязъл в сила на 14 февруари 2018 г. Още първото заседание на комисията отбеляза малък напредък по отношение на Античността и Средновековието. Една година по-късно обаче работата на комисията зацикли и въпреки всички предупреждения от страна на българските представители се стигна до наложено вето от българска страна върху Преговорната рамка за Република Северна Македония и Албания.

И преди създаването на комисията, а и след това българите и българската памет в Македония са подложени на вандалски набези. Българските военни гробища и паметници са системно унищожавани още през Югославския период. Независимо от огромния брой издадени български паспорти, българите в Македония нямат равни права с останалите граждани.

През миналата 2021 г. заседанието на КСНС се проведе на 16 август. Тогава темата беше "Необходими финансови мерки за преодоляване на потенциална здравна и социално-икономическа криза от пандемията от COVID-19. Мерки за противодействие на засиления миграционен натиск през границата на Република България с Република Турция".