Във всяко едно ново правителство хората дават толеранс, но истината е, че част от министрите са били в двата служебни кабинета и хората искат да виждат бързи решения. Това заяви бившият външен министър и депутат от ГЕРБ Екатерина Захариева пред БНТ.
По думите ѝ Бойко Рашков задмина Цветан Цветанов.
Никога не е имало толкова малко външни посланици и те всички са с дипломатически опит, коментира Захариева премахването на политическите назначения от новите управляващи.
Тя подчерта, че без опитни външни политици няма как да се развива дипломатическата мисия и структура на България. "Не сме надвишили политическата квота, не са политически назначенията на ГЕРБ, а единственият посланик, свързан с ГЕРБ, е Румяна Бъчварова. Голяма промяна ни очаква", категорична бе Захариева.
Бившият външен министър нападна президента Румен Радев, че в нарушение на закона две години не е свиквал КСНС. За много по-важни теми не бил свикан КСНС и Захариева не вижда промяна от 2019 г. Тя не вижда директна заплаха за националната сигурност от Република Северна Македония.
Не виждам промяна към настоящия момент, изтъкна Екатерина Захариева и добави, че външната политика е едно от малкото неща, по които страната е постигнала национално съгласие.
Според нея е хубаво в коалицията да си говорят и ако го направят, тогава ще бъде решен националният консенсус. Много скоро правителството щяло да разбере защо няма път, полети и образователно-културни събития с Република Северна Македония.
Припомняме, преди дни стана ясно, че президентът свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност относно евроинтеграцията на РСМ.
България и РС Македония създадоха Съвместна мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония. Той бе подписан на 1 август 2017 г. и влязъл в сила на 14 февруари 2018 г. Още първото заседание на комисията отбеляза малък напредък по отношение на Античността и Средновековието. Една година по-късно обаче работата на комисията зацикли и въпреки всички предупреждения от страна на българските представители се стигна до наложено вето от българска страна върху Преговорната рамка за Република Северна Македония и Албания.
И преди създаването на комисията, а и след това българите и българската памет в Македония са подложени на вандалски набези. Българските военни гробища и паметници са системно унищожавани още през Югославския период. Независимо от огромния брой издадени български паспорти, българите в Македония нямат равни права с останалите граждани.
През миналата 2021 г. заседанието на КСНС се проведе на 16 август. Тогава темата беше "Необходими финансови мерки за преодоляване на потенциална здравна и социално-икономическа криза от пандемията от COVID-19. Мерки за противодействие на засиления миграционен натиск през границата на Република България с Република Турция".
Заседанията на КСНС са редовни и извънредни, като редовните заседания се провеждат най-малко един път на три месеца, а извънредните - по решение на президента на Републиката. Обсъжданията са закрити.
bgpluss
на 09.01.2022 в 12:56:43 #7Роско, Синоптико, що не се омъжи за секретарката си, за милата, но ограничена Катрин Захариефф!? Ех... Какво чудно семейство щяхте да бъдете!
bgpluss
на 09.01.2022 в 12:54:19 #6Уви, Кетрин Захариефф е ограничена откъм разум мома. Македонците са на път да заличат цялата българска култура и история и нагло да си я присвоят ако продължаваме да нехаем и да не предприемем нищо по стар български обичай! Ако не им "тропнем" ние ще загубим не само Македония, а и самата България. Защото към момента не сме направили абсолютно нищо същественно! Северна Македония си е реална заплаха за България и още каква заплаха!
maria-ivanova
на 09.01.2022 в 12:50:32 #5Във всяко българско семействио тече кръв на изселници от тези територии, останали извън пределите на България. Хората са оставили домовете си, имотите си, родните си места, но не са искали да останат да живеят извън пределите на България. Така че не може да се говори за компромис. Трябва да се каже истината, там е било българско. Сега ние признаваме Р. Северна Македония и нямаме претенции, освен искане за добросъседство, но РСМ трябва да признаят безусловно историческите факти от българската история.
bgpluss
на 09.01.2022 в 12:48:09 #4Секретарката на Синоптика Роско за каква се смята!? За елитна "министърка"..?
Obektiven_29
на 09.01.2022 в 10:38:35 #3Решение, което да удовлетворява и двете страни, казваш? А новото име на Македония - Северна Македония кои две страни удовлетворява? Всеки си налага интересите, само България нехае за това. Баба ми дядо ми по майчина линия също са били бежанци от Егейска/Солунска Македония.
BGanio
на 09.01.2022 в 10:15:21 #2Раздразненние? Аз пък се дразня и то много от опита им да ми фалшифицират родовата памет. Каквито основания за такава има лидера на опозицията им, също толкова имам и аз като потомък на македонски българи от Егейска Македония. Трябва да се намери решение, удовлетворяващо и двете страни и изясняващо на сегашните и бъдещите поколения абсурдите в общата ни история. Нищо по-малко няма да свърши работа. Трябва да се започне начисто.
Obektiven_29
на 09.01.2022 в 10:01:26 #1И коя е госпожа Захариева? По аналогия Фрау Меркел откакто не е канцлерка, не се меси повече в политиката....