Депутатите разглеждат на първо четене промени в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража. Създава се правна възможност за конвоиране на лица с постановена мярка за неотклонение задържане под стража в случаи на изключителни причини от личен и семеен характер. Действащата правна уредба позволява прекъсване на изтърпяването на наказание или отпуск единствено на лишени от свобода, а конвоирането на лица с мярка за неотклонение е възможно само до органите на съдебната власт или местата за задържане.
С проекта на закон в изпълнение на решението на Европейския съд по правата на човека по делото "Вецев срещу България" се създава механизъм за индивидуална преценка на органите на съдебната власт относно наличието на легитимен интерес на обвиняемите и подсъдимите с постановена мярка за неотклонение задържане под стража да бъдат конвоирани по причини от личен и семеен характер.
Предлага се при наличие на конкретна причина от изключителен характер да се извършва конвоиране от Главна дирекция "Охрана", а при необходимост от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията".
Припомняме, че съдия Мирослава Тодорова направи публичен въпроса с липсата на ясни правила в кои и в какви случаи се предоставя възможност на осъдени и задържани лица да присъстват на изключителни случаи. Става въпрос за скандалните случаи, при които затворник и арестант не бяха пуснати на погребения на техни близки,
За това има и произнесена присъда срещу България в Европейския съд по правата на човека.
За един от случаите съдия Мирослава Тодорова написа две отворени писма до двама министри на правосъдието - Десислава Ахладова и Янаки Стоилов. Нейно разпореждане беше пренебрегнато от ГДО и затворническата администрация. Въпреки разпореждането на съда, задържан не беше пуснат да погребе майка си.