Не съм си позволявал лично и няма да си позволя да нападам Надежда Михайлова като човек, с когото сме имали дълъг общ път.
Длъжен съм обаче да отговоря на поставените въпроси, въпреки че начинът, по който са зададени крие дълбока неискреност.
Надежда Михайлова знае отговорите им, защото е била част от екипа, който е вземал решение по всеки един от тях.
Това заявява Иван Костов в специално изпратен до медиите факс, в който отговаря на въпросите на Михайлова, поставени на пресконференцията след днешния НИС на СДС.

1. По време на нашето управление бе доказано с документи, че Ахмед Доган и част от ръководството на ДПС са агенти на бившата ДС. Оттогава това е политически факт, с който всеки демократ би следвало да се съобразява.

2. Противодействието на руската инвазия е задача на всеки български политик, който има съзнание за националните ни интереси. “Нефтохим” беше подаден на руска фирма, защото е с руска технология и преработва руски нефт и затова представляваше интерес само за руски фирми.
“Петрол” беше продаден на Международен консорциум “България”, в който равно участваха австрийският ОМВ, българския – “Петрол–Фонд” и руският – “Нафтекс”. Това беше една от най-добрите приватизации – 52 млн. долара в брой.

3. Спомням си, че през 1997 година предложих всички членове на тогавашния НИС да излязат от собствеността и управлението на частни фирми. Впрочем единственото семейство, което не се съобрази с това, беше на Надежда Михайлова. Тя най-добре знае, че никога не съм одобрявал закупуването на гаража на ЦК на БКП.
На 11-та Национална конференция през 2000 година категорично поставих проблема с клиентелата в СДС, но не бях чут. Това явление стана причина да загубим изборите през 2001 година.
Затова безкомпромисно ще продължа да се боря срещу всяко облагодетелстване на лица от семействата, близки на политиците и хора от тяхното обкръжение, което е най-видимата последица на клиентелизма.

4. Пред дилемата на какво да остана верен – на буквите, както направи Надежда Михайлова, на конюнктурата, както направи Стефан Софиняски, или на каузата, избирам каузата.

5. През 2001 година хората гласуваха за ОДС, на които съм председател, а не за СДС начело с Надежда Михайлова. Ето защо с оставането ми в парламента вотът на хората се запазва.

6 Досиетата и лустрацията бяха спрени и обезсилени от президента Петър Стоянов и от Конституционния съд.



Оставаме в ОДС - верни на нашите избиратели. Това междувременно обявиха "костовистите", които проведоха днешното редовно заседание на Парламентарния съюз на ОДС в сградата на парламента. От СДС не се появи никой.

На заседанието, което продължи по-малко от час, беше решено в четвъртък да се събере Парламентарния съюз на ОДС и да се обсъдят всички проблеми.
Очаквахме ги днес тук, да ги чуем, така разбираме ние диалога, посочи Екатерина Михайлова. Странно е да си говорим чрез камерите.

На въпрос как оттук нататък ще работят с официалното ръководство на СДС, Асен Агов заяви: Нека ония, които разбиха СДС, да помислят как ще работят с нас.

Екатерина Михайлова съобщи още, че утре отново ще поставят въпроса за формирането на комисия за скандала с иракския петрол, тъй като в дневния ред за тази седмица дори не присъства като точка.
Явно сделката между мнозинството и левицата вече е факт, коментира тя.

На заседанието присъстваха 25 депутати, 24-ма от тях бяха от напусналите вчера СДС 26.
Отсъстваха Кина Андреева, която е в чужбина, и Стефан Мазнев, който се извинил с ангажимент.
Въпреки че беше в сградата на парламента, Петър Жотев не взе участие в заседанието.
Припомняме, че той беше сред 29-мата, които преди време пискаха оставката на ръководството на СДС. Не се появиха и Иво Цанев и Марио Тагарински, за които все още не се знае ще напуснат ли синята партия.