ЕС има нужда от приоритет като Западните Балкани. Това убеждение изказа сенатор Марио Монти, който бе ключов лектор по време на конференция: "Бъдещето на Европа и българската перспектива".
Сенатор Монти пристигна след среща с премиера Бойко Борисов и сподели, че се чувства окуражен след срещата с него.
Сенатор Монти сподели, че години наред за него е бил ключов въпросът с дезинтеграцията на ЕС. Именно тя е обект на много негови статии и лекции. "Бях убеден, че сме изправени пред риск от дезинтеграция", посочи сенатор Монти.
Според него не без значение е фактът, че политиците в Европейския парламент, обикновено считат, че реалната политика е в столиците на държавите, от които идват, а не на европейско ниво. Монти сподели, че никога не е страдал от подобен комплекс за малоценност.
По думите му истинският проблем с интеграцията в Европа и по света е, че разбирането на националните политици и лидери, че има връзка между изграждането на общия европейски дом и националните им интереси.
"Интеграцията е в същината на ЕС. Затова проблемът с дезинтеграцията ме притесняваше", посочи Монти. "Те участваха във вземането на решения в ЕС, но фокусът им бе какво ще се случи в собствената им страна", коментира Монти дейността на всички политици, участвали във вземането на общи решения в ЕС.
Според него сега рискът от дезинтеграция е започнал да намалява. Като причина за това той визира опитът на Великобритания и на неговия колега Дейвид Камерън, който с решението за референдум е преследвал личната си цел за по-голям контрол върху Консервативната партия.
"Личната му цел не беше постигната, но имаше ефект на доминото в цяла Великобритания", констатира Монти. Според него може да се каже, че референдумаът във Великобритания няма заразен ефект. "Даже напротив има ефект на антителата. Защо да вземем за пример общественото мнение след всички проучвания настроенията в подкрепа на ЕС се повишиха, а не спаднаха. Да вземем за пример това, че все повече хора гласуват на избори", посочи още Монти.
Според него да си играеш с политиките на ЕС за местни и национални цели не винаги води до успех. Сега сенатор Монти очаква, навлизането ни в положителна фаза такъв момент са и председателствата, които имат две положителни страни. От една страна с председателството се дава възможност за определен период от време в определена държава членка да се прави по-голям фокус върху ЕС и същевременно се дава шанс като председател държавата да предостави определени приоритети, които не са били на масата преди това.
Такъв е българският приоритет с фокус върху разширяването на Западните Балкани.
"Нещо, което със сигурност ще залегне в приоритетите на българското председателство, защото има нужда от такъв приоритет. Този нов подход- реалистично уверен е именно подходът, от който имаме нужда сега. Той идва точно на време на фона на скучна ситуация, в която трябва да се вземе важно решение - да започнем да мислим в европейски граници", посочи Монти.