Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) е прекратило по взаимно съгласие договора с фирмата, на която е било възложено изработването на проект за изменение на общия устройствен план (ОУП) на община Царево и на екологичната оценка към него. На фирмата са наложени неустойки, съобщиха от ведомството.
Основни причини за прекратяването на договора са огромно забавяне на изпълнението му и направени изменения в границите и площта на Защитена зона "Ропотамо" след възлагането на изработването на плана. От МРРБ отбелязват, че това налага работата по новия ОУП на Царево да започне отначало.
Министерството ще започне разговори с общината за обявяването на нова процедура по Закона за обществените поръчки за избор на фирма, която да направи измененията в общия устройствен план.
Изменението на ОУП на община Царево е възложено от МРРБ по изискванията на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Проектът включва също изработване на доклади за Екологична оценка и за оценка на степента на въздействие върху защитените зони от "Натура 2000" спрямо изискванията на законите за опазване на околната среда и за биологичното разнообразие.
През 2020 г. са проведени консултации по доклада за екологичната оценка. Тогава МОСВ дава становище, че в проекта устройствените зони значително са увеличени и са предвидени за устройване територии, които не са били разгледани в доклада за оценка на степента на въздействие.
През 2021 г. МС приема промени в списъците на защитените зони за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна, с което се променят границите и площта на Защитена зона "Ропотамо". След решението от 2021 г. част от нея вече попада в обхвата на територията на община Царево. От МРРБ отбелязват, че това налага допълване на оценката за степента на въздействие, която да мине нова оценка за качество от МОСВ.
projekt
на 02.05.2022 в 09:14:14 #3Паяк. Не е добре да говориш така за макя си. ......... Всички неща на вожда ви Бойко са такива. Кражби и само кражби. Дори магистралите му вече са за тотален ремонт. 12 години ни газова връзка, ни проекти, ни защитени зони........ нищо Моето ни е кочина. Не случайно българите масово ходят в Турция и Гърция, а тук основно разчитаме на пияни англичани да запълнят хотелите по родното "лайноморие" Та така за лидера ви Бойко. Една тръба на магистрала Хемус се ремонтира 4-5 години. За това време построиха и пуснаха тунела под Ламамша. А нашата е тръба от 800 метра. Това е великия строител Бойко.
paqka
на 29.04.2022 в 18:55:44 #2Не тъпако. Това което значи е че при бойко нещата се строяха, а при тези се спират. Също значи че си роден от тъпа крава
projekt
на 29.04.2022 в 18:04:24 #1значи платихме веднъж, сега ще платим пак. благодарим ти Бойко, благодарим ти.