Липсват подадени сигнали пред Инспектората към Висшия съдебен съвет за оказвано влияние над магистрати във връзка с SS клуб и Мартин Нотариуса.
Това съобщават от ИВСС, като се подчертава, че въпреки това е намерен начин за извършване на проверка. Тя обаче е на базата на медийни публикации, откъдето Инспекторатът за първи път разбрал за съществуването на клуба, при това чак след убийството на Мартин Божанов.
Поради тази причина в началото на февруари ИВСС е изискал от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов информация относно имената на магистратите, притежаващи членски карти за клуба и за периода, в който са го посещавали. До настоящия момент обаче единствено е получено писмо, с което уведомява, че искането на Инспектората е препратено по компетентност на Софийска градска прокуратура. ИВСС е изпратил напомнително писмо и до СГП, но все няма отговор оттам.
Наред с това, предвид появилите се в медиите твърдения, че СГП не е проверявана от ИВСС през този му мандат, с решение от заседание на Инспектората, проведено на 7 март, е изменена и допълнена годишната програма на ИВСС за 2024 г., като е предвидено извършване на комплексна планова проверка Софийска градска прокуратура.
С цел коректност и обективност на информацията, изнесена в медиите, от Инспектората подчертават, че с две заповеди от януари 2017 г. на главния инспектор на ИВСС е наредено извършване на проверка на общо 61 наказателни дела от общ характер, разглеждани в Софийски градски съд (СГС) по внесени от СГП обвинителни актове към 07.10.2016 г. и такива, образувани и приключени в СГС, по които е налице забавяне при изготвяне на мотивите. При проверките на наказателните дела, образувани в СГС, на практика е извършена проверка и на досъдебните производства по тях и са отправени конкретни препоръки към СГП. Актовете за резултатите от проверките са публикувани на сайта на Инспектората, раздел "Актове от проверки".
Същевременно, с оглед публикувани статии в три медии, касаещи групите за влияние в съдебната система - на Петьо Петров (Еврото) и Мартин Божанов, ИВСС се самосезира за извършване на проверки по реда на глава девета, раздел Iб от Закона за съдебната власт (ЗСВ) спрямо посочените в статиите съдии и прокурори. Преписките са образувани и са разпределени на инспектори чрез системата за случайно разпределение, при спазване на принципа на случайния подбор. Предстои произнасяне по тях в законоустановените срокове.
Отново във връзка с медийните публикации по темата за групите на влияние в съдебната система, в които са посочени имена на магистрати, със Заповед от 05.03.2024 г. на главния инспектор е наредено извършване на анализ на данните от проверките по глава девета, раздел Іа от ЗСВ на подадените пред ИВСС ежегодни декларации за имущество и интереси, отнасящи се за 2016 г., 2017 г., 2018 г., 2019 г., 2020 г., 2021 г. и 2022 г. от посочените в статиите магистрати. Целта на анализа е била да се установи наличието или липсата на съществени разминавания по години между стойността на имуществото на проверените лица - магистрати и свързаните с тях лица по чл. 175б, ал. 4 от ЗСВ, както и размера на декларираните средства (включително по влогове и банкови сметки) и на всички доходи, за които е получена информация от Националната агенция за приходите (НАП), включително доходи от трудови правоотношения.
Извършен е анализ спрямо 14 магистрати, като само за един от тях е открито разминаване между стойността на имуществото му и на свързано с него лице, и размера на декларираните получени средства. Предвид установеното, Инспекторатът е изпратил сигнал до НАП и Комисията за противодействие на корупцията за установяване на действителното имуществено състояние на магистрата. По отношение на този магистрат ще се извърши и допълнителна проверка по реда на чл. 175з, ал. 5 от ЗСВ. Припомняме, че Инспекторатът на ВСС от година и половина е с изтекъл мандат.
Припомняме, че преди около месец четиримата заместник-районни прокурори на София хвърлиха оставки пред ВСС. Те се оттеглиха от ръководните постове и се разграничоха от действията на районния прокурор Невена Зартова. По-късно през деня ръководителят на СРП Невена Зартова също подаде оставка. Тя се мотивира с желанието си да обезпечи нормалната работа на органа на съдебна власт.
По-рано през месец февруари пък и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов разпореди щателна проверка на Софийската районна прокуратура във връзка с разследването на убийството на Мартин Божанов - Нотариуса.
projekt
на 11.03.2024 в 17:14:43 #1Браво. Браво Журналисти имат информация, а прокурори и служби нямат Браво.