Главният прокурор Иван Гешев е поискал по-сериозно наблюдение на България, включително по новия Механизъм за върховенство на закона, съобщи БиТиВи.
Това е станало по време на изслушването му от мониторинговата група за наблюдение на демокрацията в Европейския парламент - Libe.
Не се чувствам горд като българин да го кажа, но към момента аз и прокуратурата смятаме, че е нужен по-сериозен диалог с европейските институции, включително и по-сериозно наблюдение на България, включително по новия Механизъм за върховенство на закона, обясни Гешев.
Този механизъм предвижда възможност за ограничаване на достъпа до еврофондове.
Той е заявил, че прокуратурата е изключително притеснена, че през последните месеци сериозно се заличавал постигнатият напредък след приемането на България в ЕС по линия на върховенството на правото и правата на човека.
По думите на Гешев, чиято оставка бе поискана от различни нива в държавата преди месеци, анализът на прокуратурата на последните два парламентарни избора е показал заобикаляне на закона и претърсвания без съдебно разрешение спрямо малцинствени групи и инвалиди, като има нарушения, които може да съставляват престъпление.
Той визира акциите на вътрешния министър Бойко Рашков по време на предизборната кампания, но не споменява множеството акции съвместно с жандармерията, които бяха в началото на неговия мандат, както и сигналите.
По думите на Гешев МВР се опитва да иззема правомощия от съдебната власт, а се нуждае от реформиране, подобно на съда.
С бързи крачки вървим към престъпността в началото на 90-те години. Освен корупцията по високите етажи, която е хроничен проблем, в момента се възраждат десетки други проблеми, които мислехме, че сме забравили телефонни измами, кражби, убийствата са през ден, казва Гешев.
Липсва взаимодействие между институциите, има опит за война със съдебната власт, а цената за това ще платят българските граждани, обяви Иван Гешев.
По думите му съдебната реформа до момента винаги се е изразявала в опит да завземеш определени позиции и да смениш определен човек и затова резултатите винаги са били трагични и тъжни за съдебната система.
Според Иван Гешев България е поставена пред сериозна опасност за върховенството на правото, разделението на властите и правата на човека. Репортер му напомни, че през юли 2019 г. беше заявил следното: Не споделям виждането на, да ги наречем, десните екстремисти, че законодателната, изпълнителната и съдебната власт трябва да са разделени. Гешев обясни, че институциите трябва да си взаимодействат, а не да има китайски стени между тях.
В отговор на въпрос главният прокурор посочи, че по Барселонагейт се чака информация от испанските власти и тогава ще има ново развитие по разследването.
Иван Гешев беше категоричен, че няма недекларирани имоти в чужбина и същото е положението и с жената до него.
Припомняме, през август 2020 г. евродепутатите Елена Йончева (БСП/ПЕС) и Радан Кънев (ДБ/ЕНП) предизвикаха дебат в Европарламента. Двамата внесоха общо искане, подкрепено и от 55 евродепутати, институционалната криза в България да бъде обсъдена в Европарламента.
Дебатът в пленарната зала на европейския парламент за върховенството на закона България бе насрочен за октомври. На 8 октомври 2020 г. ЕП одобри резолюция за върховенството на закона в България.
След като предоставените отговори от българското правителство "Борисов-3" се оказаха незадоволителни, от Еврогрупата отново поканиха българските управляващи на 17 декември 2020 г.
През август 2020 г. премиерът Бойко Борисов трябваше да бъде изслушан от групата, но изпрати вицепремиера Екатерина Захариева и други български представители на властта.