"Всички очакваме, че като говорим за борба с престъпността - това е Гешев, прокуратурата е следствието, а това не е така. За да имаме ефективна борба с престъпността - високи, ниски етажи и т. н., трябва да има взаимодействие между институциите. В тази борба с престъпността тези институции трябва да работят заедно."
Това заяви пред БНР следователят от Националната следствена служба и председател на Камарата на следователите Петко Петков. Според него, ако негативната оценка е само за прокуратурата, тя е, защото на този етап липсва взаимодействие, а липсва и желание за взаимодействие с прокуратурата. Следователите предложиха вече на МП и на НС да се включат с експертно мнение в изготвянето на съдебната реформа. Преди това от Камарата на следователите се противопоставиха на идеята за закриване на специализираното правосъдие.
Ние сме свързани и оценката за главния прокурор е оценка за работата на всички в съдебната система, не трябва да бягаме от отговорност, каза Петков по повод проучване на "Алфа рисърч", според което главният прокурор Иван Гешев се ползва с 8% доверие и над 50% недоверие.
Относно критиката от главния прокурор за намаление на парите за съдебната система Петков уточни, че има конституционно решение от 2015 г., което е категорично за бюджета на съдебната система.
Даже ние сме изправени в малко по-лоша ситуация от тази, че не говорим за бюджет на съдебната система, а говорим за пари на прокуратурата, което, малко или много, считам, че е някаква репресия по отношение на прокуратурата като цяло и е намеса категорично в работата на прокуратурата, коментира Петко Петков.
Припомняме, според финансовия министър Асен Василев България е страната с най-високия процент от БВП за съдебната система.
Според Петков специализираните съд и прокуратура са били натоварени със свръхочаквания за разследване на корупцията по високите етажи на властта.
"С всичките кусури на специализираната прокуратура, считам, че там наистина работят можещи магистрати", заяви той.
"Всички говорим за съдебна реформа, но не си даваме сметка, че съдебна реформа не е само структурната - да създадем или да закрием нещо. Съдебната реформа е и законодателна", каза Петко Петков. По думите му всички закони трябва да вървят заедно.
"Ние, съдебната система и прокуратурата в частност, изпълнителната и законодателната власт имам чувството, че криволичим около един що-годе нормален път, а караме отстрани по дупките и по банкетите без допирна точка. На мен лично ми липсва академичната общност в този дебат - първо като посредник за принципните решения, и второ - това са хората, на които ние трябва да разчитаме за коректен закон, който след това да прилагаме."