Министърът на финатсите Асен Василев е осъден да плати обезщетение от 5000 лева на бившия депутат от "Има такъв народ" (ИТН) Любомир Каримански за клеветническо твърдение, съобщи Lex.bg.
Софийския градски съд (СГС) e постановил решение въз основа на предявен от Каримански за 26 000 лева срещу Василев.
През април 2022 г., когато Каримански беше шеф на комисията по бюджет и финанси в парламента и кандидат на ИТН за управител на Българската народна банка (БНБ), Василев два интервю за "Дарик". По това време пък "Продължаваме промяната", на която Василев е съпредседател, беше издигнала кандидатурата на Андрей Гюров.
В интервюто Асен Василев казва, че Гюров има безупречна репутация и на въпрос дали това означава, че Каримански няма такава, той отговаря:
"Мисля, че това, което се видя през последната седмица, а и което той сам каза... той е сложил подписа си под документ, с който 1 милион, мисля, че лева, на вложител на банката, на която той е бил изпълнителен директор, са били откраднати".
Става дума за случай от 2015 г., разказан първо в изданието "Е-Вестник", а преди две години и от "Bird", свързан с времето, когато Каримански е бил изпълнителен директор на "Инвестбанк". Тогава банката е изплатила близо 1,2 млн. лева на социално слаб гражданин, който се регистрирал като управител на фирмата "ДИГ-94", която по това време водела дело срещу "Инвестбанк" за липсващи пари. След като фирмата спечелила делото на втора инстанция, фиктивният управител на фирмата бил вписан и банката възстановила сумата на него. Измамата била разкрита, след което фирмата успяла да си възстанови дължимото.
Пред съда Каримански пледира, че твърденията на Асен Василев са неверни, а той не е осъждан нито за кражба, нито за друго престъпление. В допълнение на това никой не е имал претенции срещу него за откраднати суми с негов подпис. Каримански отрича и сам да е казвал, че се е подписал под документи за кражбата на 1 млн. лева.
Затова той е поискал обезщетение от 26 000 лева, като подчертава, че изказването на Василев е уронило авторитета му в обществото, засегнало е достойнството и доброто му име, предизвикало е здравословни проблеми и емоционално напрежение у него, а и се притеснил за здравето на родителите му, които са се засегнали от опозоряването на сина им.
От своя страна Асен Василев казва, че самата банка е потвърдила двукратно плащане - веднъж по споразумението с фиктивния управител и втори път - чрез усвояване на гаранцията, внесена по сметка на ВКС за спиране на изпълнението на втората инстанция. Той сочи, че няма как Каримански да се е засегнал точно от неговото изказване, защото далеч по-рано са били публикувани журналистически материали по случая с внушения, че става дума за измама.
Като мотиви за взетото решение съдът излага на първо място, че е налице недопустима злоупотребата със свободата на словото, която води до накърняване на чужди права и законни интереси. Според него, освен личното си мнение, че Каримански не притежава нужните нравствени качества за БНБ, Асен Василев е внушил на публиката негова съпричастност към измамна схема за 1 млн. лева.
В решението на съда, се казва още, че на фона на отрицателното си мнение, на каквото безспорно всеки има право, Василев е изразил твърдение, което прекрачва границите на свободата на мнение. Дори и подписът под споразумението да е положен от Любомир Каримански като изпълнителен директор на "Инвестбанк" АД през 2015 г., този факт е тенденциозно поднесен от Василев и внушава съпричастност на ищеца към престъпно деяние.
Влязлото в сила въззивно решение подлежи на изпълнение, а сключването на споразумение с кредитора не е противоправно деяние, а израз на добра воля за окончателно уреждане на финансовите отношения между правните субекти. Неправомерното фактическо плащане на мним представител на кредитора или неправомерно усвояване на гаранцията, внесена по сметка на ВКС съгласно чл. 282, ал. 2 от ГПК не води до извода, че представителят на банката е участник в увреждането на представляваната от него институция. С други думи, дори и подписът под споразумението действително да е положен от Любомир Каримански, внушението, че това е достатъчно, за да го направи съпричастен към престъпление "кражба" е твърде тежко за авторитета и личното достойнство на ищеца.
В него съдия Григорова подчертава, че действително Асен Василев е говорил за вече известен случай, който е добил популярност в медийното пространство, а това намалява интензитета на вредите за Каримански конкретно от интервюто на министъра.
"Не може да се споделят доводите на ищеца, че е бил изненадан от казаното от Василев. Същевременно, изказването изхожда от авторитетна публична личност, което му придава допълнителна тежест и значителност в общественото съзнание", допълва съдия Григорова, като подчертава, че коментарите на Василев за Каримански са го представили като съучастник в престъпление, за което няма не само влязла в сила присъда, но и повдигнато обвинение.
За да прецени какво е справедливото обезщетение, съдът припомня положението на политиците като публични фигури, което предполага по-висок праг на търпимост към критични изказвания.
"При отчитане на гореизложените обстоятелства, релевантни към определяне на справедлив размер на обезщетението, съдът намира, че претендираната сума от 26 000 лева е прекомерна. Информация с подобно съдържание е била предмет на предходни журналистически публикации, а и предвид професионалната биография на ищеца, ответникът не следва да носи пълната отговорност за липсата на трудова заетост на Каримански. Дължимото, според настоящия съдебен състав, обезщетение е в размер на 5 000 лева", се казва в решението, което може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.