Строителните дейности на плаж "Смокиня" край Созопол продължават, съобщи БиТиВи. Това става месец след поредицата от проверки, глоби и актове дейностите на плажа. В пясъка там има бетонни блокове.
Очаква се по-късно днес по разпореждане на туристическия министър Стела Балтова да има документална проверка и инспекция на място.
По думите на концесионера това са бетонни пети. Те ще бъдат вградени в пясъка и върху тях ще бъде поставена метална конструкция. Върху нея ще бъде сглобена и дървена конструкция.
Регионалната дирекция за строителен контрол в Бургас ще изяснява преместваем обект ли са конструкциите на новите заведения.
Така, на практика, не се излива бетон на плажа, което е забранено, но блокчетата дават възможност за изграждането на масивна постройка върху плажа.
Само преди месец след обществено недоволство, че багер разкопава защитените дюни, дейността беше спряна. Тогава концесионерът бе глобен, не заради разораните дюни, а защото новата схема не била съгласувана.
Преди месец и прокуратурата в Бургас се самосезира.
По непотвърдена информация в Министерството на туризма е постъпило искане за нощно заведение за 2500 души.
"Няма да се гради нощно заведение, няма да се изгражда "Бедрум" или "Какао" или каквото и да е друго. Изгражда се луксозен бийч бар, с луксозен ресторант, работното време ще е до 2 ч., каза Иван Алексиев, концесионер на плажа.
По схема на плажа ще има три заведения, съгласувани са с архитекта на общината и са внесени без забележка, обясни Алексиев.
"Ако има някой, който може върху 100 квадрата разгъната застроена площ (РЗП) може да ме научи как да побера 2500 души, аз съм готов да го изслушам. Поколението на плажовете се смени, в момента плажовете се посещават от 4 поколения. Моето, което иска шезлонги и чадъри, тишина и спокойствие. Второто иска увеселителни заведения с коктейли и музика. Третото иска детски и кътове", каза Алексиев.
Той призна, че хората, които искат диво къмпингуване, са против изграждането на това заведение.
Екологът Спас Узунов от "Биоразнообразие" заяви, че хората, които са против, са тези, които не искат да има кочина на плажа.
Човек, представил се като къмпингар, е поискал официална информация от Министерството на туризма какво ще се строи.
По думите на Атанас Мерджанов, който къмпингува на плажа, обясни, че на новата одобрена схема има две петна на заведения, които смятам, че ще бъдат обединени в едно. Много е важно пред къмпинга да има свободни зони, защото хората, които са на къмпинга, те си ходят с чадъри, миналата година нямаше място и бяхме един върху друг, разказа Атанас Мерджанов, къмпингуващ.
Схемата е заверена в Министерство на туризма на 10 май, ден преди да бъде назначено служебното правителство на Стефан Янев.
А в социалните мрежи хората пишат иронично: Индиректното бетониране на плажовете е по-екологично и хуманно.
От екоинспектората казаха, че схемата на преместваемите обекти е съгласувана като местоположение, за да не засегне пясъчните дюни. А дали е строителство преценява община Созопол.
projekt
на 17.05.2021 в 15:02:00 #3браво на общината, браво на прокуратурата, браво на министерство на туризма. тази същата глупост, после ще кандидатства за помощ от държавата, ако стои празна заради мерки срещу КОВИД от нашите пари ще плащаме за нещо което нямаме право да ползваме. всички плюят комунизма, ама едно време всички станции и вили бяха преди всичко държавни. не са били лично на някой партиец. сега обаче държавата плаща за частни проекти. евала на ГЕРБ, БСП, ДПС, СДС. евала. благодарение на тях всичко това е възможно.
Thomаs Linke
на 17.05.2021 в 12:30:42 #2Изляхме бетонЯ, идвайте да спасяваме сезонЯ
Thomаs Linke
на 17.05.2021 в 12:29:46 #1Никой не може да спре булгаропитек бизнесмен