От Върховната административна прокуратура (ВАП) поискаха Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да изясни как са изчислени повишените цени на тока, съобщиха от ВАП.
Преписката на прокуратурата е от 28 юни 2021г. Тя е основана на публикации в медиите, свързани с повишаване на цената на топлинната и електрическа енергия от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Публикациите навеждат на данни за неправомерно увеличение на цената за предоставяне на топлоенергия. Акцентира се върху обстоятелството, че действащата Наредба № 5 за регулиране на цените на топлинната и електрическа енергия създава предпоставки за нереално ценообразуване във вреда на крайните потребители, се казва в становището на държавното обвинение.
Поскъпването на цените за парното от 01 юли 2021 г. е в противоречие с на чл. 2, ал. 2 от Закона за енергетиката (ЗЕ). Според Закона производството, преносът, разпределението и търговията с топлинна енергия се извършват при гарантиране защитата интересите на потребителите, пишат от прокуратурата.
Диана Ковачева: КЕВР не успява да направи реалистична прогноза
Настоявам наредбата да бъде променена
На 01 юли 2021 г. с решения на КЕВР цените на електрическата енергия се увеличиха средно с 4,40%, цените на топлинната енергия нараснаха средно с 16,23%, завишена е и цената на природния газ за месеца.
Председателят на КЕВР Иван Иванов трябва да отговори скоро (не се казва в колко кратък срок - б.р.) предприети ли са действия и какви са те за промяна на Наредба № 5 във връзка с цените на топлинната енергия. Той трябва да представи и административната преписка по вземане на решението за завишаване цените на електрическата енергия, с оглед преценка за законосъобразност при вземането му.
След анализ на получените резултати, от ВАП ще се извърши преценка за предприемане и на последващи действия по реда на надзора за законност.
Малко по-късно от Комисията за енергийно и водно регулиране съобщиха, че са информирани за самосезирането на прокуратурата по повод на публикации в медии във връзка с повишаване на цените на топлинната и електрическа енергия от 1 юли 2021 г. и ще отговарят в срок.
От КЕВР припомнят, че още по време на проведеното обществено обсъждане на цените от 1.07.2021 г., националният омбудсман Диана Ковачева, която участва онлайн в заседанието, отправи същите критики и предложения.
От Комисията обясняват, че в мотивите си към Решението за поскъпването на цените на тока и парното от 1 юли 2021 г. подробно са отговорили на всеки един от аргументите на Омбудсмана и са ги отхвърли като неоснователни.
"Твърдението, че потребителите на топлинна енергия са кредитирали топлофикациите с 29 милиона лева не отговаря на истината. Това са данни към м. април т.г. До края на едногодишния ценови период, който изтече в края на юни 2021 г. цената на природния газ показа стръмно увеличаване и достигна почти 50,00 лв/ МВч., при заложена годишна прогнозна цена от 30,50 лв/МВч, за предходния регулаторен период", пишат от КЕВР.
От регулатора обясняват, че в становището от Омбудсмана не е отчетено рязкото повишаване на цената на въглеродните емисии от заложените 22,00 €/тон до 55,00 €/тон, т.е. над 2,5 пъти.
Според КЕВР топлофикационните дружества не само нямат надвзети приходи, а напротив - търпят загуби вследствие на недовзет приход.
Заложената от КЕВР прогнозна цена на природния газ за целия нов едногодишен ценови период от 1 юли 2021 г. е 45,76 лв./МВч. Тя е значително по-ниска от утвърдената цена на природния газ за юли в размер на 49,94 лв./МВч.
Исканата промяна в Наредба №5 - прогнозната годишна цена на топлинната енергия да бъде заменена с ежемесечно определяна цена, е неприложима, защото това означава на всяко първо число на всеки месец да бъде отчитана потребената топлинната енергия на 400 хиляди абонати, които при това имат в жилищата си по няколко измервателни уреда. Това е мотивът в Закона за енергийната ефективност до 01 януари 2027 г. всички потребители да имат уреди с дистанционно отчитане, което ще позволи ежемесечното измерване на потребената топлинна енергия.
stra6nia
на 06.07.2021 в 15:51:30 #1Това с уредите е ваше удобство и ще бъде върнато в съдът за до разглеждане защото е в ущърб на потребителя вие искате тези уреди минавате и си инсталирате и отчита те за ваша сметка. Правите ли сметка колко ще плати едно семейство за такива уреди плюс високото парно и не на последно място ежемесечното изчисление което ще натовари сметката на всяко домакинство