Случаят Гебрев се отъждествява със случая Скрипал. Това заяви в студиото на bTV бившият директор на НСБОП о.р. ген. Румен Миланов за натравянето на оръжейния бос Емилиян Гебрев.

Миланов запита защо разследването тръгва с вариант, който е недостатъчно ефективен за крайния изход. По думите му това било непрофесионално изпълнение, ангажира се и Главното разузнавателно управление на Русия (ГРУ).

"Ако Фидотов е служител на ГРУ, дали е бил забелязан от нашите служби и какво е правил", запита Миланов и продължи с въпросите си за съвпадането между неговото пребиваване в страната ни и натравянето на българския гражданин. С какви цели са били, ако са били тук служители на чужда разузнавателна служба, продължи с въпросите си Миланов.

Той изтъкна, че реалният случай (с натравянето на Емилиян Гебрев - б.р.) не се знае дали е бил заведен в ДАНС, а информацията за него е станала известна от разследване от журналистически сайт. Зад този сайт и това разследване стоят спецслужби, няма как да е иначе, каза Миланов.

Припомняме, в края на януари 2019 г. вестник "Капитал" писа, че Гебрев е отровен с вещество, подобно на "новичок".

Сайтът Bellingcat е установил, че трети агент на руското военно разузнаване, който е бил във Великобритания по време на отравянето на Сергей и Юлия Скрипал с новичок през март 2018 г., е пристигнал в България няколко дни преди българският предприемач и неговият син сериозно да се разболеят след отравяне с неустановено вещество.

Третият заподозрян е 45-годишният с агентурно име "Сергей Вячеславович Федотов", който според Bellingcat е високопоставен служител на ГРУ. Както при другите двама заподозрени по случая "Скрипал", агентите "Александър Петров" (истинско име Александър Мишкин) и "Руслан Боширов" (Анатолий Чепига), агентурното име на "Федотов" е създадено през 2010 г., като преди това няма никакви свидетелства за съществуването на такава личност.

"Внимателен съм след случая Агджа. Покушението срещу папа Йоан Павел втори - Антонов го разнасяха по съдилищата, след това обявиха, че България няма пръст. Когато смесваме политика с идеология трябва да сме внимателни", допълни Румен Миланов.

Това е знак да си стегнем нашите редички и да проверяваме всеки сигнал дали е провокация, дали данните са достоверни, каза той.

Относно връщането на Димитър Желязков, известен като Митьо Очите, бившият спецполицай заяви, че явно има достатъчно доказателства за неговото арестуване.

Съмнявам се дали е човекът, който контролира бизнеса на юг, заяви Миланов. "Не може да сравняваме България през 1998-ма с 2018-та или 2019-та година", каза той.

По думите му икономиката има бял, сив и черен дял. В страната икономиката върви към белия сектор, тя се размива.

Запитан отчита ли се бизнесът на заможни, влиятелни фигури от конткретни региони, Миланов каза, че отчитането става там, където има сива икономика.

"Защо да не говорим за белия сектор и Венецуела", запита реторично Миланов и разясни, че метафората "пране на пари" е станала по-известна у нас през 1998 г., когато е приет закона. Това е легализиране на средства, придобити от престъпна дейност.

За случая с пари от Венецуела, преведени от тяхна нефтена или петролна компания на българска банка, бившият спецполицаи поиска да се разясни дали тези средства са придобити по престъпен начин или са преведени в България, за да бъдат ползвани при криза. Когато говорим за пране на пари в България се слага един черен облик.

Удря ни имиджа, защото ние позволяваме да се удари. Трябва да кажем стоп и да разследваме. Правилно е ние сами да направим проверка. Явно сме пропуснали този момент. Тези парични потоци вървят и се наблюдават, каза Миланов. Този знак не стои добре за нашия социално-икономически облик в това пространство.

Задържан е 19-годишният от масовия бой в Кюстендил

Задържан е 19-годишният от масовия бой в Кюстендил

Жителите излизат на втори мирен протест

За инцидента в Кюстендил, при който бе убит 35-годишен мъж при сблъсък между две компании от български и от ромски произход, бившият шеф на жандармерията заяви, че се появяват нотки за етническо напрежение, което не е добре. "Този факт е грижа и на политическите сили да не се допускат подобни явления", каза Румен Миланов.