Служители на "Икономическа полиция" са проверили сигнал за сключен от предходното ръководство на УМБАЛ "Александровска" ЕАД договор през 2020 г. за ремонт в сграда на една от клиниките. Поводът е наличието на отпуснати целеви финансови средства от Министерство на здравеопазването (МЗ), съобщиха от МВР.
От полицията предлагат заради установените по документи факти, преписката да бъде изпратена в СГП с мнение за образуване на досъдебно производство за извършено престъпление по чл. 219 от НК.
Разследването е установило, че през декември 2019 г. . (по време на кабинета ГЕРБ-3), са сключени два договора за предоставяне на целева субсидия за капиталови разходи между УМБАЛ "Александровска" ЕАД и МЗ, на стойност над 3 млн. лв. Според документа Изпълнителят - УМБАЛ се задължава в срок до 31 януари 2020 г. да проведе обществена поръчка по ЗОП.
На практика обаче, обществената поръчка е обявена на 6 февруари 2020 г., а решението за избора на изпълнителите по ЗОП е обявено на 8 юли. Закъснение от почти половин година е нарушение на срока по двата договора. Въпреки това, представители на УМБАЛ са сключили договор за разходване на споменатите средства с търговско дружество за ремонт по сграда на Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести.
Съгласно договора, на дружеството е била преведена авансово сума в размер на 596 620, 94 лв.
Същевременно, в периода от обявяването на обществената поръчка на 6 февруари 2020 г. до 18 декември 2021 г., от УМБАЛ не са били предприети действия за получаване на необходимите строителни книжа за изпълнение на сключения договор и ремонтни дейности не са започнати.
Установеното нарушение на срока по сключените договори с Министерство на здравеопазването налага средствата да бъдат върнати на ведомството, като на 10 февруари т.г. МЗ е изискало от УМБАЛ "Александровска" ЕАД в едномесечен срок да възстанови изцяло преведените финансови средства по двата договора.
На искането на УМБАЛ търговското дружество - Изпълнител да възстанови преведения аванс в размер на 596 620, 94 лв. е получено възражение с аргумент, че неизпълнението е по вина на Възложителя, тъй като Изпълнителят е имал готовност да изпълни ремонтните дейности.
В рамките само на седмица това е втора приключена от полицията проверка, свързана с УМБАЛ "Александровска".
Припомняме, че при първата проверка заключението на разследващите бе, че е налице основание за започване на досъдебно производство по чл. 219 от НК за сключване на неизгодна сделка и безстопанственост и чл. 282 от НК за неправомерно облагодетелстване от изпълнителя на строително ремонтните дейности.
Припомяме, доц. Александър Оскар хвърли оставка от предишното ръководство с възмущение. Той е началник на Очната клиника в Александровска болница и представител на държавата в борда на директорите на болницата подаде сигнал и до комисията по ревизия в 45-ото Народно събрание. В сигнала си той пише, че последните 14 заседания реално не са се провели, а той е "натискан" да подпише протоколи за тях. Това е една от най-големите държавни болници, която изразходва годишно около 45-50 милиона лева. Председателят на комисията Мая Манолова бе казала, че при нея са отишли и други шефове на клиники, които по думите й били възмутени как се харчат милиони левове с еднолични решения. Преди да стане министър на здравеопазването директор на болницата бе Костадин Ангелов, сега вече член на ГЕРБ.