Шефът на Европейската космическа агенция (ESA) Йозеф Ашбахер призова колебаещите се политици да не изоставят европейското лидерство в борбата с изменението на климата, като каза, че рекордните горещи вълни и природните пожари предоставят "наистина тревожни" доказателства за скоростта на глобалното затопляне, цитира думите му Ройтерс.

"Ясно е, че изменението на климата е много видимо и наистина причинява огромни промени на нашата планета", каза Ашбахер, водещ експерт по наблюдение на околната среда.

Гърция, Италия, Испания и наскоро Португалия се бориха с рекордни температури и горски пожари това лято.

Световната метеорологична организация съобщи, че през юли е регистрирана най-високата глобална средна месечна температура.

"Това е наистина тревожно", каза Ашбахер. "Това просто потвърждава, че изменението на климата е най-голямата заплаха за нашата планета, за човечеството и ще остане така през следващите десетилетия и ние наистина трябва да направим всичко възможно, за да смекчим ефектите."

Цената на климатичните промени расте, но кой ще я плати?

Цената на климатичните промени расте, но кой ще я плати?

Въпросът попадна в светлината на прожекторите на фона на разговорите за климата между САЩ и Китай тази седмица

До 2021 г., когато пое Европейската космическа агенция, Ашбахер ръководеше водещите сателитни дейности на ESA за наблюдение на Земята, включително програмата "Коперник", която според базираната в Париж агенция е най-голямото начинание за мониторинг на околната среда в света.

Учените казват, че изменението на климата прави топлинните вълни по-чести, интензивни и е по-вероятно те да се случват и в други сезони, а не само през лятото.

От друга страна натискът върху някои правителства нараства по отношение на цената на ангажиментите за нулеви емисии и анализаторите казват, че предстоящите избори в Европа могат да изложат на риск бъдещите мерки.

Във Великобритания, където общите избори са насрочени след 18 месеца, министър-председателят Риши Сунак предупреди за политиките в областта на климата, които "ненужно създават на хората повече проблеми и повече разходи".

Ашбахер каза, че дългосрочните разходи вероятно ще бъдат много по-високи, освен ако правителствата не отговорят на "кристално ясните" доказателства, включително сателитни измервания, за скорошната горещина в Южна Европа.

"Да действаме сега е много по-евтино, отколкото да чакаме с години и след това да закърпваме причинените щети", отговори той на въпрос дали вижда някакви признаци на отклонение в климатичния дневен ред на Европа.

"Така че да, алармите трябва да звучат много по-силно. И със сигурност е тревожно, ако сигналите не се чуват в политиката, както би трябвало, за да спасим наистина нашата планета." Той не посочи конкретни политици или държави.

Ашбахер е сред най-високопоставените служители в мониторинга на климата, които изразяват загриженост относно колебливата подкрепа за мерките за борба с изменението на климата - пълзяща негативна реакция, която някои активисти в областта на климата нарекоха "зелени удари".

След като учените обявиха юли за най-горещия месец в света, генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че "ерата на глобалното кипене е настъпила".

Ледниците изчезват с рекордна скорост след горещите вълни

Ледниците изчезват с рекордна скорост след горещите вълни

Резултатите от модел, очаквани след няколко десетилетия в бъдещето, се случват сега