Президентът Володимир Зеленски трябва да посети днес Чернобил и да се обърне към украинците за отбелязването на 35-годишнината от най-тежката ядрена катастрофа в света, съобщава "Франс прес".
Зоната на изключване е в радиус от 30 километра около атомната електроцентрала, която беше евакуирана след експлозията и е смятана за опасна там да живеят хора в продължение на хиляди години.
Преди пристигането на Зеленски десетки хора се събраха в близкия град призрак Припят и проведоха нощно бдение със свещи в памет на загубилите живота си при инцидента.
Смъртта на около 30 души е пряко свързана с експлозията в четвъртия реактор в Чернобил по време на тест за безопасност на 26 април 1986 г.
Но опасенията са, че още хиляди са загинали през следващите годините от радиационното отравяне в Украйна, както и в северната ѝ съседка Беларус и Русия на изток.
Точният брой на жертвите остава обект на интензивен дебат, тъй като съветските власти скриха по-голямата част от информацията за бедствието.
Стотици хиляди хора бяха евакуирани от района около мястото на бедствието, а зоната на изключването сега се превърна в призрачен необитаем район.
Около 600 000 аварийни работници и държавни служители, които станаха известни като "ликвидатори", бяха изпратени с малко или никакво защитно оборудване, за да помогнат за почистването на последиците от бедствието.
В доклад на ООН от 2005 г. се изчислява, че в края на краищата около 4000 души могат да загинат от невидимата отрова в Украйна, Русия и Беларус.
През следващата година природозащитната организация "Грийнпийс" публикува свое проучване, в което се изчислява, че 100 000 души вече са загубили живота си в резултат на инцидента.
През ноември 2016 г. над останките от реактора беше издигнат огромен метален купол, струващ 2,1 млрд. евро и платен от международно финансиране, за спиране на бъдещи течове и осигуряване на безопасността на европейците в продължение на поколения.
Украинските власти посочват, че районът може да не е подходящ за хора в продължение на 24 000 години, но мястото привлича повече туристи през последните години и Киев иска да го превърне в обект на световното наследство на ЮНЕСКО.
Разрастващата се флора и фауна завладява безлюдни блокове, магазини и официални сгради, след като районът се превърна в гигантски резерват, невиждан досега в Европа по размер.
ivan-koichev
на 26.04.2021 в 21:49:18 #1"Разрастващата се флора и фауна завладява безлюдни блокове, магазини и официални сгради, след като районът се превърна в гигантски резерват, невиждан досега в Европа по размер." Значи човекът като убиец на флората и фауната е на първо място, радиацията като че ли е по безобидна. По скоро убива човека толерирайки в същото време природата.