Миналата година пролетните прогнози за икономиката бяха по-песимистични от есенните, надявам се, че ще се притъпят, защото пандемията не стихва и режимите на работата са доста разрушителни за бизнеса - фитнеси, театри. Това заяви пред Нова телевизия Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България.
От своя страна Димитър Манолов от КТ "Подкрепа" добави, че ще пострадат най-вече бизнесите с услугите - ресторантьорство и други подобни.
Велев е категоричен, че не трябва да се ревнува кой бизнес работи и кой - не, но трябва да се подкрепят бизнесите с най-спешните нужди - тези, които са затворени напълно, както и тези, които имат спад на продажбите.
Той коментира и икономическите мерки на правителството, като подчерта, че трябва подкрепа за постоянните разходи на компаниите при спад на компаниите с 30%.
Манолов пък добави, че риск за бюджета има, тъй като връзката с бизнеса е пряка. "Ще видим какво ще стане със заплати и пенсии", каза той, но по думите му "тази среда сега е замърсена заради изборите".
Васил Велев смята, че кризата от пандемията с коронавирус ще се окаже проблем за бюджета, тъй като може да се направи по-голям дефицит.
"Ако се погледне, може да се окаже, че се работи 4 дни в седмицата", смята още Манолов.
Велев е категоричен, че сега са "черни дни за икономиката" и даде пример с Франция, където се отпускат повече траншове за икономиката, а БВП е 40%, и САЩ, където е 10% БВП, а в България е 120 милиарда БВП.
"Сега е моментът целево да се подкрепят бизнесът и хората, но и парламентът не работи, за да се направи необходимото", добави Велев.