За България ще има много ясни ползи от създаването на енергиен съюз. Това заяви в интервю за БНР говорителката на Европейската комисия по въпросите на енергетиката Ана-Кайза Итконен.

Припомняме, през седмицата комисията представи първоначалния си план за създаване на енергиен съюз. Проектът беше сред приоритетите на председателя й Жан-Клод Юнкер по време на предизборната му кампания.

Итконен обясни, че една от основните идеи на енергийния съюз е занапред да няма „енергийни острови". В момента имало няколко такива места в Централна и Източна Европа, балтийските страни, както и иберийския полуостров. ЕК си е поставила за цел ситуацията да се подобри, като пазарът стане по-интегриран, а отделните страни по-свързани. По този начин в бъдеще никоя страна нямало да зависи само от един източник.

Ана-Кайза Итконен коментира, че една от предпоставките за създаването на работещ общ енергиен пазар е пълното прилагане и спазване на Третия енергиен пакет във всички страни. Всяка от тях ще трябва да прилага правилно изцяло европейското енергийно законодателство. Говорителката на ЕК подчерта, че това не се отнася само за България, а за всички страни от ЕС.

На въпрос какви действия ще предприеме ЕС преди да бъде създаден съюзът и да заработи по отношение на непосредствените рискове - като този от ново спиране на руските газови доставки към Украйна и съответно - към ЕС, Итконен отговори, че не са определяли никакви крайни срокове кога Европейският енергиен съюз трябва да заработи.

Относно настоящата ситуация в Русия и Украйна Итконен обяви, че в понеделник ЕК свиква тристранна среща, по време на която ще посредничи за изясняване на споровете между двете страни. Енергийните им министри са потвърдили, че ще пристигнат в Брюксел. Основната тема на обсъждане ще бъде как се изпълнява така нареченото „зимно споразумение, с което били договорени доставките към Украйна до края на март.

ЕК очаква и Украйна, и Русия да спазват поетите ангажименти и притокът на газ към ЕС да остане нормален.