Фактът, че износът на Германия значително надвишава вноса, се превръща във все по-голям проблем за икономиката й, смята икономистът Габриел Фелбермайер от авторитетния германски икономически институт Ifo.
"Търговският излишък се превръща във все по-голям проблем, не само със САЩ, но и с други търговски партньори, а също и в рамките на Европейския съюз", посочи пред CNBC Фелбермайер.
"Излишъкът става токсичен, но и в Германия мнозина твърдят, че сега трябва да направим нещо по въпроса с цел да го намалим. Оказва се, че е по-скоро задължение, отколкото актив", добави той.
Германската експортно ориентирана производствена икономика и произтичащият от нея търговски излишък - стойността на нейния износ, която значително надвишава стойността на вноса й, отдавна е обект на критика, а Берлин е принуден да насърчава повече вътрешни разходи и да увеличи вноса.
Търговските излишъци се разглеждат като насърчаване на търговския протекционизъм и влошаване на икономическите проблеми на други страни.
Търговски излишък
През 2017 г. търговският излишък на Германия намалява за пръв път от 2009 г. насам, като се свива до 300.9 млрд. долара, според официалните данни. Въпреки това търговският й излишък със САЩ е 64 млрд. долара.
Този факт дразни и президента на САЩ Доналд Тръмп, който неколкократно призова Берлин да харчи повече. Тръмп иска германските управляващи да модернизират правилата, регулиращи икономиката, да заложат на дерегулацията и да подготвят най-силната европейска икономика за технологичните промени.
Търговска война
Очевидният търговски дисбаланс провокира президентът да наложи мита върху вноса, идващи от най-близките и най-големи търговски партньори на САЩ, вариращи от китайски технологични стоки до европейски автомобили.
Китай, Европейският съюз, Канада и Мексико заплашиха с ответни действия. Вашингтон ще наложи мита върху китайски внос за 34 млрд. долара в петък, а Пекин обеща да отговори още в същия ден.
Според някои експерти Тръмп може да бъде успокоен от европейските страни, обещаващи да отговорят на излишъците по текущата сметка.
Излишъкът по текущата сметка е по-широка мярка за търговския излишък, плюс приходите от чуждестранни инвестиции и плащанията по трансферите.
"Що се отнася до търговския излишък истината е, че вече не е само Германия. В Централна и Източна Европа, ако погледнете Унгария, Полша, Чешката република и ги вземете като съвкупност, имаха голям дефицит по текущата сметка, а в момента имат голям излишък по текущата сметка", посочи Ерик Лонърган, макро фонд мениджър в M&G.
"Италия има голям излишък по текущата сметка, периферията също - така че това е "германизиране" на цяла Европа", добави той.
Според Лонърган ситуацията има решение, което самата Германия може да подбуди.
"Защо нямаме фискална политика в цяла Европа, която казва, че ще я заделим, за да се справим с търговията, ще намалим корпоративните данъци, ще намалим личните данъци и ще стимулираме вътрешното търсене? Германия може да поведе това", предложи мениджърът.