Парите и качеството на образованието трябва да вървят в синхрон. Тази позиция изрази Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа" пред БНТ.
Синдикатите и властта се разбраха да се преведат дължимите средства към сектор образование. С партиите са се разбрали до 30 юни да се обезпечат средствата за висшето образование, които са заложени в Закона за висшето образование, но не са заложени в бюджета.
Манолов не знае кой днес ще протестира. Все пак синдикатите запазват стана готовност, докато политиците не изпълнят обещанията си. Днес множество университети както държавни, така и частни, остават със затворени врати.
Също така синдикалистът недоумява защо утре НС се събира, след като въпросът с пенсиите е решен и заподозря, че законодателите не разбират как работи надзора на НОИ. Няма причина от притеснение, че НОИ ще си промени решението за пенсиите.
Приключихме с евтиния ток от АЕЦ "Козлодуй", прогнозира още Димитър Манолов.
Във висшето образование у нас липсва дългосрочна целеположена политика. Затова днес протестът на университетите продължава. Това обясни пред Нова телевизия проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите и ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи.
"Днес е ден на затворените врати на много от университетите в страната. Затварят врати не толкова заради възнагражденията, а заради политиката, която се води във висшето образование през последните 3 години", заяви проф. Темелкова. Според нея е необходима политика за връзката между образование и бизнес. По думите й няма връзка също между обучението и практиката.
Legalen
на 20.05.2024 в 10:45:53 #1«Синдикати» . Ако става дума за Гьрция, Германия…о-хо, или пьк за Франция!!! В так в случай думата ми е позната, а иначе я считам за чуждица!