Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) не подкрепя разходването на средства от европейските фондове за специалности във ВУЗ-овете, към които и сега има огромен интерес и не на последно място - за които българската държава предоставя милиони средства от държавния бюджет, за да изгради специалисти, които се реализират основно в чужбина.
Не подкрепяме и финансирането на безперспективни специалности, които „произвеждат“ безработни или продавач-консултанти с висше образование.
Това се казва в изявление на работодателската организация във връзка с инициативата на МОН за подобряване професионалната реализация на младите хора в България чрез стимулиране на обучението им в професионални направления, в които има дефицит на кадри чрез предоставянето на стипендии.
От АИКБ са силно обезпокоени от факта, че в техническите университети всеки трети студент не успява да завърши, завършилите нямат необходимата подготовка, а желаещите да се обучават в тези университети все повече намаляват.
Те приветстват новия проект “Студентски стипендии – фаза 1”, осъществяван по Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж”, с който се създава реална възможност да се стимулира обучението на специалисти, за които има сериозен и дългосрочен дефицит на кадри в страната, а стипендиите ще бъдат едно от средствата за преодоляването на този дефицит, като ще направят тези специалности по-привлекателни, а следването в тях – по-достъпно.
Припомняме, през последните седмици бяха организирани и протести на студенти срещу подобни стипендии и разделянето на специалностите на приоритетни и други.
АИКБ обаче обявява в изявлението си, че не подкрепя „свръхпроизводството“ на икономисти и юристи, тъй като – „десетки наши университети, финансирани с нашите данъци, произвеждат ненужно голямо количество такива специалисти, при това преобладаващо с лошо качество”.
Това според работодателите води до двойна загуба за обществото.
Първо, пилеят се обществени средства за обучение на ненужно голямо количество такива специалисти.
Второ, така произведените в ненужно голямо количество специалисти чрез свои лобита прокарват закони, които да осмислят тяхното съществуване, паразитирайки върху бизнеса и въвеждайки ненужни административни тежести. Пресни примери – новия Закон за счетоводството и предложения ЗИД на Закона за адвокатурата.
АИКБ подкрепя одобрените от МОН нови критерии за предоставяне на стипендии, като тези критерии по никакъв начин не изключват останалите специалности, но подкрепят тези, от които добавена стойност ще има за българската икономика и цялото общество, се заявява в заключение.
Сърбин
на 24.05.2016 в 08:57:08 #11Социализмът ни беше уродлив. Демокрацията - два пъти повече. Това беше плакат, окачен на моста в Каблешково, по пътя Слънчев бряг - Бургас. При този пълен хаос, аз напоследък вече се питам - имаме ли въобще държава? Бизнесът ни - почти изцяло е мутренски, перат се пари. Образованието ни - с всеки изминат ден се скапва. Просто качествените хора не стоят тука, заминават за чужбина. Младите, които все още са тука - не виждат смисъл да се усъвършенстват, да учат, да постигнат нещо. А тези телефони направо ги зомбират. Като се кача в трамвай или тролей, виждам един млади хора, до един забили носове в телефоните си. Положението ще се влошава. А в един определен момент, когато мургавите граждани станат повече от нас, тогава наистина ще настъпи купон... Дано не съм жив да го виждам...
Q99
на 23.05.2016 в 22:17:53 #10Всичко е осрано в тази държава в последните 25 "демократични" години. Нито бизнесът е бизнес в истинския смисъл на думата, нито образованието. Нито и каквото да било. Тотален упадък.
Q99
на 23.05.2016 в 22:14:25 #9То па и бизнесът ни един такъв... лайнарски... Аре точно малоумните новобогаташи да не дават акъл, че ги знаем и тях що за помияри са.
Justice for ALL
на 23.05.2016 в 22:12:47 #8Иначе момчетата по-долу са прави. Спомням си, че когато аз бях студент сутрин или следобен ходех на лекции, а в обратната смяна работех. После в чужбина същото, докато не стаханах по-добър от местните мамини детенца. Нашите студенти, както и западните, 90% са лешпери - отишли в унивеситет, за да вземат една тапия, която един вид ги прави "по-умни" от тези завършили гимназия или техникум. Е, това разбира се е в полза на 10%, които се занимават наистина сериозно, професионално, винаги са високоплатени, че дори са и шефове на собствените си фирми.
Justice for ALL
на 23.05.2016 в 22:09:06 #7А за какво ни е бизнес, който не може да усигури достатъчно работни места, а тези дето ги усигурява са на шуробаджанашки принцип (питат квалифицираните млади хора)!? Разбира се има и изключения, но в 99% от случаите, това не са български фирми.
Mithrandir
на 23.05.2016 в 21:53:14 #6А децата (кандидат-студентите) от къде ще ги вземем? Тях чисто и просто ги няма.
jasentcho
на 23.05.2016 в 19:55:11 #5Като се замисля, никакъв смисъл няма и финансирането на ромски фамилии с 20-30 чавета, 10-15 вуйчовци, чичовци, снахи и чинки. Ама правителството е решило да ги насърчава да крещят по цял ден, да пускат силна музика, да не се образоват и да не работят. Не знам откъде трябва да започне рязането. Ако говорим за парите, де.
кайак
на 23.05.2016 в 18:38:11 #4Защото трябва да имаме образовано население. Идиот. (А те са безработни заради такива като теб но това е друг въпрос..)
балкандо
на 23.05.2016 в 16:47:26 #3В духа на времето студентите трябва да изучават само един предмет - "Как да се направим че имаме нужните качества за желаната работа" с множество наръчници за изготвяне на CV, фейсбук и туитър презентиране, какво да обличат за да изглеждат сериозни, успешни, надежни, професионалисти и т.н., как да говорят, какво да говорят, с кого да говорят... поне това да са научили, когато излизат от университета. И без това повечето им време минава в надлъгване и забавления на милите мамини детенца
балкандо
на 23.05.2016 в 16:46:20 #2В духа на времето студентите трябва само един предмет - "Как да се направим че имаме нужните качества за желаната работа" с множество наръчници за изготвяне на CV, фейсбук и туитър презентиране, какво да обличат за да изглеждат сериозни, успешни, надежни, професионалисти и т.н., как да говорят, какво да говорят, с кого да говорят... поне това да са научили, когато излизат от университета. И без това повечето им време минава в надлъгване и забавления на милите мамини детенца
Архангел
на 23.05.2016 в 15:38:50 #1За да се осигури занимавка на студентите, че иначе трябва да ходят на борсата. За да се осигурят 4 години купон в общежитията. За да има прехрана за хилядите преподаватели и персонал.