Одобрени са 249 проекта за производство на електроенергия от ВЕИ и съхранение на електроенергия на обща стойност близо 526 млн. лв., които ще бъдат финансирани в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), съобщават от Министерството на енергетиката.

Крайният срок за изпълнение на проектите е до 31 март 2026 г.

От ведомството посочват, че успешно е приключила оценката на получените предложения за инвестиции по процедура "Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност от 200 kW до 2 MW" (Покана 1) и процедура "Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност над 200 kW" (Покана 2), финансирани по НПВУ.

По Покана 1 са получени общо 327 предложения, като 267 от тях са допуснати до класиране. Наличният финансов ресурс по процедурата е в размер на 107 570 650 лв., което позволява финансиране на 200 проекта на обща стойност близо 107 млн. лв. Проектите предвиждат инсталиране на 435 MW производствени мощности от възобновяеми източници и 176 MW локални съоръжения за съхранение на електрическа енергия. Други 67 проекта, за които не достига финансов ресурс, са включени в списъка на резервни предложения на обща стойност малко над 44 млн. лв.

По Покана 2 са получени общо 70 предложения, като 65 от тях са допуснати до класиране на предложенията. Наличният финансов ресурс по процедурата е в размер на 427 544 438 лв., което позволява финансиране на 49 проекта на обща стойност почти 419 млн. лв. При изпълнението им ще бъдат инсталирани 2660 MW производствени мощности от възобновяеми източници и 1000 MW локални съоръжения за съхранение на електрическа енергия. 16 проекта, за които не достига финансов ресурс, са включени в списъка на резервни предложения на обща стойност от близо 43 млн. лв.

По думите на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов производството на електроенергия от възобновяеми източници, както и осигуряването на достатъчен капацитет за съхранение на електроенергия е ключово от гледна точка на изпълнението на предизвикателствата, свързани със Зелената сделка. Инвестициите в технологии за декарбонизирано производство на електроенергия са пътят за развитие на модерен енергиен отрасъл, уточни още той.

Основната цел на инвестицията е да допринесе за увеличаване на дела на чиста енергия в енергийния микс на България по пътя към климатична неутралност.

КЕВР даде 8% увеличение на цената на "Булгаргаз"

КЕВР даде 8% увеличение на цената на "Булгаргаз"

Синьото гориво поскъпва до 68,69 лв./MWh