Търговски играч - в това искала да ни превърне служебното правителство, сключвайки договора с "Боташ".

Това стана ясно от изслушването на бившия енергиен министър Росен Христов във временната комисия за договора с турската компания.

След спирането на доставките на газ през Русия, алтернативата била втечнен газ. Затова и било решено да закупим големи количества, за да можем да търгуваме и с другите страни от ЕС, за които руският газ е стратегически. Стратегията ни давала енергийна сигурност и политическо влияние, по думите на Христов. Една от страните, до които е трябвало да доставяме газ е Австрия. Давайки газ на Австрия, планът бил да договорим членство в Шенген. Цялостна визия имала служебната власт как да ни превърне в стратегически играч на газовия пазар.

ЕК няма да се колебае да действа при нарушения в договора на "Булгаргаз" с "Боташ"

ЕК няма да се колебае да действа при нарушения в договора на "Булгаргаз" с "Боташ"

Комисията обсъжда с България и новата такса върху преноса на руски газ

Министерство на енергетиката и президентът договорили политическата воля Боташ и Булгаргаз да преговарят, а договорът между двете компании се случил заради добросъседските отношения. Анализите на цените са правени в "Булгаргаз", а не в МЕ, стана ясно по време на завещанието на комисията.

В момента в България влизат огромни количества руски газ, но не през "Булгаргаз", а през посредниците, захапа Христов настоящата власт. Няма негативно становище срещу договора по отношение на националната ни сигурност, по думите му и попита депутатите какво ще стане ако спрат доставките на газ от Азербайджан. Според настоящия министър на енергетиката Румен Радев внесеното решение в МС за Боташ не съдържа нужните аргументи за това.

Атакували договора с "Боташ", за да внасят посредници евтин руски газ

Атакували договора с "Боташ", за да внасят посредници евтин руски газ

Според Росен Христов и за да прикрият провала си в енергетиката

Европейската комисия потвърди, че е изпратила писмо до българското дружество "Булгаргаз" относно споразумението му с турската газова компания "Боташ", заради съмнения за нарушаване на европейските правила за защита на конкуренцията. Правителството на Николай Денков пък от своя страна потвърди, че разглежда възможността да предоговаряне на клаузи по договора, тъй като не са изгодни за страната ни