Наясно сме, че политиката държи икономиката. Ако беше обратното, досега всичко, което е свързано с диверсификации, ориентирано към нарастващите нужди на европейските потребители, щеше да е реалност. Това заяви професорът по международно право Нина Дюлгерова на пресконференция в БТА на тема: "България отново в енергийните диверсификации на Европа."
Тя е категорична, че наличието на атомна електроцентрала на територията на една страна, е гаранция за нейната сигурност. АЕЦ "Козлодуй" запази България по време на Косовската война. Присъствието на АЕЦ на територията на която и да е държава, е гаранция за сигурност, категорична е проф. Дюлгерова. Дали ще се води въздушна или сухопътна операция, то винаги е далеч от атомната мощ, смята тя.
Запитана за Украйна, тя припомни, че там е АЕЦ "Чернобил", която е станала нарицателна за атомна централа.
Да коментираме през 2017 г. до колко и как ще ни включат в чужди проекти, - това не е политика, каза проф. Дюлгерова относно вариантите за реализация на двата атомни реактора от АЕЦ "Белене". Ние платихме сериозна сума на "Атомстройекспорт" - това са резултати от политически действия на български, руски и европейски политици, обясни проф. Дюлгерова.
Има голям шанс България да бъде включена в диверсификацияонния проект на "Турски поток" при спазване на европейските правила на тази сфера. Това би било добре за България - по-добре нещо, отколкото нищо.
Включването на страната ни в който и да е проект, е гаранция следващата година по време на европредседателството ни, да се превърнем в активен медиатор в сферата на енергетиката, екологията, обясни проф. Дюлгерова.
Пътната карта дава възможност на България да получи свободно изкупуване на енергийни ресурси от други страни, да има либерализация на пазара и на руския газ.
Припомняме, пътната карта бе подписана между енергийния министър Теменужка Петкова и председателя на Газпром Алексей Милер по време на международния икономически форум в Петербург. С нея се създава възможност България, както и останалите държави от бившия соцлагер, да започнат отношенията си на нова основа с Газпром, каза експертът.
Втората тема в газовата диверсификация е поставяне на нова газова политика в Русия след изявлението на руския президент Владимир Путин от 2 декември 2014, че Русия се отказва от Южен поток и започва изграждането на "Турски поток".
Според проф. Дюлгерова е възможно преструктуриране на газопровода "Южен поток" в контекста на "Турски поток" с използване на наличните активи. До 2014 г. България бе основен фактор за т.нар. Южна газова тангента. В момента сме в ситуация да ни включват и да очакват от нас ясно поведение и позиция.
"Българските данъкоплатци платиха непремерената политика на кабинета Борисов 1 за строежа на АЕЦ "Белене", заяви проф. Дюлгерова. Този и другите два енергийни проекта от големия енергиен шлем - газопровода "Южен поток", АЕЦ "Белене", нефтопровода "Бургас-Александруполис", както и газопровода "Набуко" претърпяха модификации. Всеки един от тях ще намери своето по-близко или по-далечно осъществяване, предполага енергийният експерт.
Платихме над 600 млн. евро на "Атомстройекспорт", двата реактора са в България, започна експертна оценка на Булатом за безалтернативност, изреди фактите проф. Нинова. Тя застъпи тезата за изграждане на АЕЦ "Белене" или за разширение с още един реактор на наличната АЕЦ "Козлодуй". Трябва да се коментира реализация на подобен проект - АЕЦ "Белене", опитът с Уестингхаус се оказа неуспешен, стана ясно от думите на проф. Дюлгерова.
"Винаги се сравняваме с другите, нямаме смелостта да застанем от начало до край да имаме логистика, адекватна финансова оценка, която да е устойчива. Българските проекти са подчинени на решения от вън, не са последователни, коментира тя развитието на енергийните проекти, в които участва страната ни.
Проф. Нина Дюлгерова даде пример изграждането на "Син поток"-1 през 90-те години на ХХ-ти век, който вместо да върви от Русия към Турция, е имало реалния шанс да бъде Южен поток-1. Исканите комисионни се оказали препъни камък.
Не коментираме чист вид "Южен поток". Въпросът за транзитните такси е сериозен принос за бюджета, обясни проф. Дюлгерова възможното включване в някои далекопроводи. Истината за цената, на която се търгува енергията, е в анексите, в действията, каза енергийният експерт относно исканото становище от България по антимонополното дело на ЕК срещу "Газпром".
Дали ще се изгради 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" или се строи АЕЦ "Белене" - добре е да се реализират реакторите, изказа мнението си проф. Дюлгерова. Втори ядрен проект, реализиран на територията на България, повишава политическите й позиции и взаимоотношенията й в Черноморския регион. Всеки реализиран проект означава повишаване на политическите акции, той е гаранция за просперитет, допълни проф. Нина Дюлгерова.
58eng
на 11.06.2017 в 17:59:14 #3Да...с подобни експерти цената на газта на БГаз ще продължи да расте независимо от пазара. Статията не съдържа нищо,освен изказванито зо комисионите-не е лошо експерта да обясни детайлно за тях в Прокуратурата
friend
на 08.06.2017 в 22:12:11 #2Всъщност моля да бъда извинен!!! Завършила е история в СУ Климент Охридски Месторабота Варна, 9000, Кк. Чайка Варненски свободен университет “Черноризец Храбър” Факултет „Международна икономика и администрация” Катедра „Международна икономика и политика” Образование и професионално развитие 25.06.2010 диплома за завършен стратегически курс във ВА „Георги С.Раковски” От март 2009 доктор на икономическите науки по шифър 05.02.24. – управление и сигурност от април 2007 г. професор о международно право и международни отношения по шифър 05.05.15 от април 2001 професор на Варненски свободен университет от 1 септември 2000 доцент във Варненския свободен университет “Черноризец Храбър” от май 1997 старши научен сътрудник в Института по история, Българската академия на науките по шифър 05.03.04 – нова и най-нова обща история 1985-1997 научен сътрудник в Института по история, Българска академия на науките хоноруван асистент, Софийски университет “Кл. Охридски”, Исторически факултет кандидат на науките в МДУ “М.В.Ломоносов” Исторически факултет. Тема “Политиката на Русия и Австро-Унгария по отношение на България 1896-1903.” 1980-1981 специалист в Центъра за българистика при БАН висше образование в СУ “Св.Климент Охридски”, Исторически факултет КЪДЕ ИМА НЕЩО СВЪРЗАНО С ЕНЕРГЕТИКАТА????? ТЯ БЕШЕ ЕДИН ОТ ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА ПРОТЕСТИТЕ ПРОТИВ ШИСТОВИЯ ГАЗ!!!! КАКВО РАЗБИРА ДЮЛГЕРОВА ОТ ШИСТОВ ИЛИ ПЪК КОНВЕНЦИОНАЛЕН ГАЗ???
friend
на 08.06.2017 в 22:01:15 #1Това би било добре за България - по-добре нещо, отколкото нищо. ------------------------------- Така русофилите обясняват необходимостта от строителството на Южен поток и АЕЦ Белене. Да ама до сега единствено Путин каза, че губим 400 милиона на година. Само дето не каза какво.... рубли ли или долари или пък евро. Освен това каза една сума, която никой преди това не е договарял. Ето дойде времето, т.нар Професор Дюлгерова да ни каже, че ние може да спечелим и малко, но то е повече от нищо!!! И ще е права. Да но това "Малко" има своето политическо значение и измерение. Сърбия продаде своята газопреносна система за 400 милиона долара и по този начин се качи на бавния влак.... Загуби суверенитета си, защото който държи кранчето на газа, той назначава и сваля правителства. Същото е и у нас. Сега се очаква да построим газовия хъб на ББ. На този газов хъб е необходимо газохранилище. Газовото находище Галата беше продадено на руснаците от ББ с цел да се преустрои в газохранилище. Заедно с газовото находище беше продадена и тръбата от него до компресорната станция Кривня. С две думи до сушата и до компресорната станция Южен поток вече е изграден. В Сърбия той е изграден - сръбската газопреносна система" и ще заработи веднага, след като тръбата бъде построена и у нас. Да ама тя ще бъде собственост първоначално 50% на руснаците, а скоро след това и 100%. Прецедент за такъв вид приватизация имаме - Овергаз. Като това стане реалност каква печалба ще има България... никой не казва. Тъй като фирмата е регистрирана в Холандия, то и полагащите ни се 10% корпоративен данък няма да получаваме. С две думи: нищо, но от сърце и с братска помощ. А такова, като Проф Дюлгерова - с лопата да ги ринеш. Тя е професор в два непризнати дори у нас университети. Професор е по икономика, балканистика, Европеистика, енергиен експерт, но никой не казва какво е завършила и в кой университет.