Председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание Валентин Николов настоя точката на Законопроекта за изменение и допълнение (ЗИД) на Закона за енергетиката да бъде разгледана на второ четене в понеделник.
Иначе според енергийния министър Теменужка Петкова Законът за енергетиката се случил много бързо, но обществото очаква бързината, с която ще бъдат възстановени надплатените средствата, да бъде адекватна на очакванията му. По думите й не било лесно да се стигне до някакъв финален вариант на Закон за изменение и дъпълнение на Закона за енергетиката, защото интересите и позициите били много и различни.
Припомняме, че само час преди изказването на министър Теменужка Петкова четирите работодателски организации поискаха оставката й.
Министърът уточни, че договарянето между "Газпром" и "Булгаргаз" има ретроактивно действие от датата, в която е депозирано писмото с искане за предоговаряне на цените. Тази ретроактивност, с която всички ние трябваше да се съобразим, е заложена в решението на ЕК. Това няма как да се избегне.
Усложнението при нас и по-голямата специфика дойде от това, че "Булгаргаз" има две качества, в които се явява - едното му е на обществен доставчик на природен газ, а другото на търговец, обясни енергийният министър.
Тя посочи, че в закононпроекта много ясно е посочено първо на какво основание се подготвил този ЗИД на Закона за енергетиката и това е решението на ЕК. "Ние работим в рамките на неговите параметри и тук нямаме право на някакви свободни интерпретации, защото ЕК ясно е дефинирала всяка стъпка и ние сме длъжни да я следваме", изтъкна министър Петкова.
По-късно законът за енергетиката мина на първо четене, което означава, че ще да бъде разгледан на второ четене в понеделник.
Със законопроекта се цели да бъде регламентиран механизъм за възстановяване на суми по договори, сключени между обществения доставчик "Булгаргаз", ЕАД и неговите клиенти. Това се налага във връзка с постигнатото предоговаряне на цената на природния газ между "Газпром Експорт" и Булгаргаз" от 5 август 2019 г.
Промените предвиждат възможност за Комисията за енергийно и водно регулиране да може да приема решения за утвърждаване на цени на природния газ със задна дата от 5 август 2019 година досега.