Бившият финансов министър Милен Велчев очаква, че кризата след коронавируса да е още по-дълбока от голямата рецесия, но се надява, че ще бъде по-краткотрайна. Засега непоправими щети не се очакват, но последствията могат да бъдат тежки върху някои сектори. Като пример Велчев в сутрешния блок на БНТ даде туристическия сектор.

Той не смята, че в България трябва да се раздават пари на калпак, защото социалната система в страната по-добре обезпечава работещите и социално слабите. Дали обаче мерките ще бъдат достатъчни за цялата криза, това не може да се каже сега, тъй като не се знае колко време ще продължи.

БНБ и банковата асоциация определиха правилата за кредитния мораториум

БНБ и банковата асоциация определиха правилата за кредитния мораториум

Плащания се отлагат по желания на длъжника за срок максимум до края на годината

Още от началото на кризата Велчев заяви, че мерките трябва да бъдат насочени към работещите и чрез фирмите, трябва да бъдат защитени работните места на хората.

Милен Велчев одобрява и мярката за възможност за теглене на външен дълг до 10 млрд. лева, защото тези пари, не са предназначени за незабавно харчене, а щели да останат в резерва на държавата. Ако сега има условия да получим дълг в размер на 10 млрд. лева, трябва да го направим, защото след 6 месеца не се знае дали ще имаме такава възможност, подчерта бившият финансов министър.

Според него мярката "60/40" изглежда адекватна, но хотелиерите и ресторантите трудно могат да се справят.

Финансист номер едно смята, че мярката кредитна ваканция сама по себе си не била лоша, но му приличала пак на раздаване на пари на калпак. Той е на мнение, че много фирми щели да бъдат финансово затруднени, така че трябвало да получат финансов толеранс от банките. Никоя банка няма интерес нейният клиент да фалира като временни явления с кризата, посочи Милен Велчев.

Мярката 60/40 оставала неработеща за бизнеса

Мярката 60/40 оставала неработеща за бизнеса

Според Мария Минчева от БСК малка част от хората щели да се възползват от мярката

Трябва да се напише ясно в мандата на ББР какви видове кредити трябва да предоставя и на какви фирми. Самата организационна структура на ББР не е пригодена за работа с малки и средни фирми, обясни бившият финансов министър по темата със скандала около ББР и внезапната смяна на управлението на банката.

Самият Милен Велчев заяви, че никога не е бил привърженик на държавното банкиране. Банковият сектор при нас е достатъчно конкурентен и с достатъчен капацитет да предложи услуги на населението и фирмите. Конкуренция от страна на държавата не е чак толкова здравословна, изтъкна финансистът.

Той посочи, че една сделка може да бъде или изгодна, или неизгодна, а обществеността, и той включително, не е запозната с детайлите. Но какво означава морална или неморална сделка, при положение, че банката решава, попита Велчев.

Иначе според Милен Велчев имаме готовност за ERM-2 вече повече от 10 години и той приветства действията на правителството, включително и осъзнаването, че сме закъснели с кандидатстването.

Кой какво дава и получава при влизане в ERM II

Кой какво дава и получава при влизане в ERM II

Не трябваше да се огъвам толкова, когато толкова уверено вървяхме към чакалнята на еврозоната, каза премиерът днес, а Петър Илиев започва да задава въпроси