Независимо от добрите намерения, с които финансовите институции се създават, накрая те могат да се превърнат в политически орган за даване на кредити на конкретни хора. Заради тази своя теза и опит бившият министър на икономиката в правителството на Саксккобруггоски Николай Василев смята, че държавни банки изобщо не трябва да има. В студиото на БиТиВи той коментира скандала с кредита, отпуснат от ББР за колекторска дейност, което разгневи премиера Борисов и той вчера разпореди да се смени ръководството на банката.
Василев прогнозира, че безработните заради създалата се ситуация ще надхвърлят 100 хил. души. На този етап България изненадващо се справя добре, затова и излизането на държавата от кризата ще бъде относително бързо, смята той. Като мярка Василев предложи мораториум върху покупката на всякакви коли и техника от държавни учреждения и институции.
Според Николай Василев нищо не пречи държавната подкрепа за бизнеса и гражданите - мярката "60/40" и безлихвените кредити - да се осъществяват и без наличието на държавна банка. Такива мерки се предприемат и от държави, където държавни банки няма, посочи Василев и като цяло одобри действията на финансовото ведомство в кризата.
Подкрепям и мярката "60/40" в новия ѝ вариант, сега държавата поема 2/3 от разходите на един работодател за един служител", обясни Василев. По думите му ако един работодател не е готов при такива условия да запази работниците си, то може би по принцип той не иска за ги запази.
По думите му средната заплата у нас през последните 4 години се е вдигнала с 40%, а за този период е трябвало да се заделят средства, защото е било ясно, че предстои възнагражденията да започнат да намаляват. Николай Василев припомни, че и през 2008 г., като член на тогавашното правителство, е бил против изхарчването на 3 млрд. лв. излишък, тъй като годината е била "затишие пред буря" и на следващата година кризата е дошла. По думите на Василев 2019 година също е била такава и изхарчения излишък от 6 млрд. лева сега е щял да ни дойде добре.
В силните години държава, семейства и фирми трябва да спестяват, защото винаги идват по-лоши години", заяви бившият министър на икономиката.
Финансистът каза още, че балонът с цените на имотите вече е спукан, а те отдавна са надценени и сумите е трябвало да паднат и без криза от този характер.
projekt
на 09.04.2020 в 11:59:30 #1отново ни се обяснява че всичко държано е лошо, а всичко частно е добро. а просто трябва да има контрол и съд. ако откраднеш от частна компания отиваш на съд, или те пребиват, чупят ти ръце и крака и т.н. ако откраднеш от държавно предприятие те повишават. крадеш от БНБ и после те правят началник на ББР. крадеш от там после отиваш началник в друг борд. не може ли просто при първото хващане да крадеш да се те сложат в затвора при големите момчета, да ти сцепят анала и всичко след това ще е наред. като вкарата няколко човека в затвора и всичко ще се оправи. да има само частни банко ...ОК. как обаче частните банки ще отпуснат безлихвени кредити. някой трябва да плати сметката. просто държавата ще пусне на банката 110 лв. з да може банката да даде безлихвени 100 лв. т.е. пак всички ние ще платим таксите на частната банка например помощта за млади семейства. отиваш да си изкараш удостоверение какви лихви си платил и плащаш на банката 30-40 лв. за една бланка, за една справка дето се прави на компютър за 30 секунди. и държавата ти връща 150 лв., а от тях 35 даваш на банката. егати и помощта.