Бизнесът не само на банките, но и на фирмите, специализирани в отпускането на кредити, бързо се разраства. Според данните на БНБ в края на юни общият размер на отпуснатите от тях финансирания е близо 6.02 млрд. лева, като за една година се е увеличил с 22.1 процента. Тук отдавна не говорим само за бързи кредити, защото става дума за заеми, както за гражданите - 4.01 млрд. лева, така и за търговски дружества - над 1.62 млрд. лева. Останалата част са заеми, предоставени на други финансови компании.
Освен това голяма част от въпросния общ обем на кредитите е със срок на погасяване над 5 години. Те формират 46.7% от всички отпуснати заеми и за една година нарастват най-бързо - с 26.2 процента. Тях не можеш да ги наречеш бързи и едва ли са малки. Тук става дума за заеми за ремонт, за изплащане на стоки и услуги и дари за жилищни кредити. С подобен характер са и заемите между 1 и 5 години, които са с общ размер 1.31 и с годишен ръст от 22.5 процента.
Към бързите кредити могат да се отнесат заемите до 1 година, които са близо 1.5 млрд. лева и се увеличават на годишна база с 15.2 процента.
Така или иначе по-голямата част от финансирането, което предоставят фирмите за кредитиране, се ползва от лица, които по една или друга причина не могат да се обърнат към банките. Дали поради невъзможност да докажат достатъчни високи доходи със законен произходи (поради недеклариране пред данъчните власти), или поради натрупани вече дългове, за немалка част от населението и за някои фирми, въпросният източник на финансиране е последна възможност за осигуряване на нужните им пари. Поради това тези кредити са в пъти по-скъпи от банковите, а цената им често бясно се повишава от различни хитри такси и комисионни, с които се прави опит да се заобикалят законовите ѝ ограничения.
Скъпите заеми от дружествата за бързо кредитиране са своеобразен Дамоклев меч, който виси постоянно над обществото и над репутацията на финансовия сектор, защото винаги при влошаване на икономическата конюнктура и платежоспособността на гражданите се стоварва върху тях със страшна сила. Сега обемът на необслужваните кредити в портфейла на въпросните компании е сравнително поносим - 6.5% от общия размер на предоставеното финансиране, и расте на годишна база, паралелно с увеличението на заемите. Но всъщност това е бомба със закъснител, която неминуемо ще се взриви при едно по-осезаемо увеличени на лихвените нива или спад на платежоспособността на населението. А рискът това да се случи в рамките на следващите дванадесет месеца, съвсем не е малък.
paqka
на 22.08.2024 в 17:01:00 #1Така се живее при Радев. Така се живее при промяната.