Бюджетът на държавата е действащото законодателство и нормите, които са приели депутатите, приложени през числата, които трябва да се облекат във финансова рамка. Това не е състоянието на държавата, а представлява прогноза какво би станало, ако всъщност няма действия от тази държава. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров пред Нова телевизия. Синдикалистът подчерта, че разговорът за данъците не може да бъде заметен под килима и настоя за въвеждане на необлагаем минимум и други данъци по европейски пример - данък върху транзакциите, кибер данък, включително и увеличаване на корпоративния данък на 15%.

Припомняме, служебното правителство на Гълъб Донев внесе закон за държавния бюджет в Народното събрание с предложение за дефицит от 6.4% от БВП, номинално почти 12 млрд. лв., без да предлага промяна в данъчната политика и предвиждане за теглене на нов дълг в размер на 13.7 млрд. лв. Проектобюджетът бе отхвърлен с критики както от политическите партии в 49-то Народно събрание, така и на Тристранката - както от синдикати, така и от работодателските организации.

КНСБ срещу бюджета, предлага буфери в данъците

КНСБ срещу бюджета, предлага буфери в данъците

Според Виолета Иванова само увеличението на данък печалба от 10 на 15% ще донесе приходи в бюджета в размер на 2,5 милиарда лева

Синдикатът смята обаче, че дори и в текущото предложение за финансовата рамка на държавата има няколко сериозни грешки, които касаят разходната част. Едната е за капиталовите разходи, които са заложени за над 10 милиарда лева, при положение че никога не сме изпълнявали повече от 7,5 милиарда лева. Миналата година изпълнихме 5,5 млрд. при планирани 8,2. "Тоест има огромна дупка или казано с други думи има надписани капиталови разходи."

По същия начин стои въпросът с издръжката на всички ведомства и министерства, която е увеличена сериозно. КНСБ са сметнали, че около 1,5 милиарда са завишени, а в същото време заплатите и разходите за заплати са подценени.

КНСБ иска по-висок корпоративен данък и по-нисък данък върху доходите

КНСБ иска по-висок корпоративен данък и по-нисък данък върху доходите

Синдикатите ще носят кошница пред парламента

Според Пламен Димитров и данъчните приходи са доста подценени. С близо 20 милиарда ще нарасне БВП, според прогнозата и на Министерството на финансите, и на БНБ. Обикновено около 40 на сто от БВП са данъчните приходи. "Аритметиката показва, че те трябва да нараснат със 7-8 милиарда, а те растат с 5 милиарда. Тоест 2-3 млрд. и там сме скрили като буфери. Така с 2-3 милиарда на входа, 4-5 милиарда на изхода - с аритметика за 2-3 минути става ясно, че има няколко грешки в бюджета и подценени числа, които са сериозни. Говорим за милиарди."

Той беше категоричен, че баланс може да се постигне чрез увеличение на събираемостта на данъчните приходи или с преструктуриране на данъците. "С едно минимално увеличение на някои данъчни ставки може да се постигне една устойчивост на данъчните приходи".

Бюджетният дефицит продължава да расте устойчиво

Бюджетният дефицит продължава да расте устойчиво

Ръстът на ДДС е много по-нисък от този на всички косвени данъци