Напоследък всичко на световните пазари сякаш се развива в полза на златото. Започвайки от сътресенията в Италия и големият спад на фондовите пазари до подновяването на търговското напрежение и преосмислянето на прогнозите за повишаване на лихвите в САЩ.
Въпреки това цените на благородния метал се задържат близо до най-ниското си ниво за тази година. Златото все още не е постигнало никакъв напредък през 2018 г. и е готово да затвори месечните си загуби през май, независимо от отклонението от риска, преминаващ през световните пазари.
Причината се крие в по-голямата привлекателност на американските държавни облигации и нарастващия долар, според Стивън Инез, ръководител на търговията във финансовата компания Oanda Corp.
"По-силният долар е най-значимата пречка, но предвид пълния срив на европейския дълг с фиксирана доходност инвеститорите се втурват към сигурността на американските държавни облигации", обяснява Инез.
Златото се задържа под 1300 долара, въпреки спада на акции и облигации
"Този полет към американските убежища с фиксирана доходност е основен фундамент на (растежа на) долара и до известна степен омаловажава привлекателността на златото", добавя той.
Спотовата цена на метала, която достигна най-ниското си ниво за 2018 г. от 1282.18 долара за тройунция миналата седмица, се понижи до 1300 долара в сряда. В същото време доларовият индекс на Bloomberg се търгува близо до пиковите нива от ноември.
Доходността на 10-годишните държавни ценни книжа на САЩ спадна с 15 базисни пункта, най-много от деня, когато Великобритания гласува за Brexit, но златото остана статично.
И все пак експертите все още не се оказват от благородния метал. "Продължавам да залагам на златото, тъй като спадът е ограничен, имайки предвид множеството геополитически рискове", каза Инез.