Предизвикателствата, свързани с ХИВ, в световен мащаб са свързани с организацията на отделните държави как да намалят броя на новозаразилите се, подобряването и увеличаването на тестването и диагностиката, както и бърз достъп до медикаментозно лечение.
Това заяви за news.bg директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев на семинар за състоянието на епидемиелогията на ХИВ/СПИН у нас и в глобален мащаб.
"В рамките на три до шест месеца държавите трябва да се погрижат в кръвта на пациентите апаратурно да не може да се докаже вирус. Тогава пациентът няма да развива заболявания и няма да заразява други хора", подчерта Кантарджиев.
Разяснителната работа в обществото е най-важният начин за контрол на ХИВ епидемията.
Последни данни сочат, че около 1400 са манипулираните пациенти у нас, инфектирани с ХИВ. Малка част от тях носят т.нар. "вирусна супресия" и не са заразни за своите сексуални партньори.
Кантарджиев призовава за разумно поведение и използване на стерилни игли и спринцовки. Най-често това се отнася за употребата на венозни наркотици.
"Допуснем ли наркоманите, които ползват венозни наркотици, да се изпозаразят, ще бъде много голям проблем", категоричен е той.
По думите му други европейски държави в рамките на шест месеца са допуснали епидемии със стотици хиляди болни.
Според Кантарджиев контрол върху епидемията може да се осъществи и чрез използване на лубриканти и презервативи при полови контакти.
Той е категоричен, че хората, които преценят собственото си поведение като рисково, трябва да предприемат изследване.
Директорът подчерта, че в момента в Националния център по заразни и паразитни болести тече безплатна кампания за изследване за полово предавани болести на млади хора до 40-годишна възраст.
"България е сред държавите с малко разпространение на СПИН, но това е нещо, което не бива да ни притъпява вниманието и усилията", предпазлив е Кантарджиев.
Той изтъкна, че лечението от държавния бюджет е много скъпо, затова трябва да правим всичко възможно да има по-малко болни.
Повече от половината от заразените с ХИВ в Европа се диагностицират късно, което прави невъзможно прилагането на терапия, стана ясно от представените анализи.
За 2017 година 21.7 милиона души в света са имали достъп до антиретровирусна терапия, а 1.8 милиона е броят на новозаразените.
Наблюдава се спад от 51% от 2005 година насам на смъртните случаи, свързани със СПИН.
По отношение антиретровирусната терапия Кантарджиев коментира, че развитието е налице, защото приемът на медикаменти е сведен до малко взимания на малки количества.
"Към момента лечението се провежда през целия живот на пациента. Търсят се средства, които да доведат до унищожаване на вируса", обясни Кантарджиев.
По думите му засега такива случаи са единични и се осъществяват чрез трансплантации на стволови клетки, което прави процесът рядък и изключително труден.
Sara_chifutkata
на 05.12.2018 в 20:00:20 #1"В рамките на три до шест месеца държавите трябва да се погрижат в кръвта на пациентите апаратурно да не може да се докаже вирус." Колко странно изказано... Звучи сякаш няма предвид в рамките на 3-6 месеца да се предотвратят новите случаи, а сякаш да се *НАПРАВИ* така че изследванията на кръвта им да излязат отрицателни.