За индивидуален подход към хората със специфични възможности настояват пациенти от Русе. Пред БНТ те твърдят, че промените в Закона за личната помощ не облекчават хората с тежки физически увреждания.
Грижата да е съобразена с индивидуалните проблеми на всеки човек, а не да се определят според процентите инвалидност. Да се повишат часовете, определени за обгрижване, да се помисли как тези хора живеят през почивните дни, както и за заплащането на личните асистенти, настояват хора със специфични възможности от Русе.
Една от тях е Антоанета Пелтекова, която от дете е с двигателни проблеми. Жената е трудно подвижна, дори за чаша вода разчита на личния си асистент, който й се полага за 158 месечно - по 7 часа и половина в работен ден. Останалите часове, включително и празниците, тя трябва да намира вариант някак да се оправя сама.
В писма до социалното министерство, до премиера Бойко Борисов, до президента Румен Радев тя предлага какви промени трябва да се направят, за да се облекчи живота на хората с различни способности. Предложенията й не са приети в Закона за личната помощ.
По думите на Антоанета Пелтекова с този закон повече хора ще имат право да получават лична помощ за обгрижване. Но за хората с тежка физическа недостатъчност които са сами, нищо не се променя.
"Сега идва Коледа, Нова година - кой ще ни обгрижва. Тези 7,5 часа са крайно недостатъчно. Трябва да се предвиди да има допълнителен асистент или под някаква форма да получаваме и допълнително обгрижване. Защото преди 2 години ми се случи - плъзнах се, 2 дена и една нощ... съм седяла по пижама на земята без храна, без вода, и без допълнителни завивки. Докато ме намериха с полиция мои близки, които са ме търсили упорито от Варна", каза Пелтекова, която е в Русе.
Добри хора й донесли храна до вратата, но тя не може да я достигне, ако някой не й я подаде. Тя предлага да се възстановят парите за "чужда помощ", които се спират, когато получиш "личен асистент", за да може с тях да се плаща на друг човек за почивните дни. Тя смята, че трябва да се направят промени и в нормативните документи, които определят тежестта на заболяването и необходимостта от грижа.
Проблем според Антоанета Пелтекова е и заплащането на личните асистенти - за тези пари трудно се намират хора за такъв тежък и физически, и психически труд.
Нейният личен асистент Надя Иванова разказва за спецификата на своята работа - ако човекът е на легло се сменят памперси, той трябва да се обръща с помощта на асистента. "То и затова никой не ще да идва твърде много. Трябва да гледам колите, навънка като излизаме, на количката трябва да я с сложа пак да седне", каза Иванова.
Антоанета Пелтекова разказва, че празниците са страшно предстоящо събитие, защото не знае дали ще има кой да й отвори вратата.
Припомняме, на 20 ноември 2020 г. депутатите приеха Закона за личната помощ. Месеци преди това - януари 2020 г. социалният министър Деница Сачева призна, че този закон е тромав и не предвижда евентуалните проблеми.