В Регионалната здравна инспекция в София днес заседава щабът за борба с морбили.
Целта на заседанието е да се набележат мерки срещу драстичното нарастване на броя на болните от морбили у нас.
По данни на националния здравен инспектор Ангел Кунчев в момента в страната заразените са 759 души.
От всички заболели над 60% са в София. Голям процент имало и в Благоевград.
В сравнение с миналата година броят на болните е над 40 пъти по-голям.
Набелязаните днес мерки са свързани с активно издирване на неимунизирани деца между 13 месеца и 18 години по пациентските листи на личните лекари, активна работа с лекарите и медицинските специалисти в лечебните заведения за ранно откриване и ранна диагностика на заболяването, още преди да е излязъл обривът.
Продължава издирването на неимунизирани деца в детските и учебни заведения.
За БНТ доц. Лили Маринова от Регионалната здравна инспекция в София заяви, че имунизацията е най-важната мярка за овладяване на подобна ситуация.
News.bg припомня, че сериозни епидемии на морбили в момента има в съседните Румъния, Македония и Сърбия.
Различни данни сочат, че броят на заразилите се само ще се увеличава.
Според статистика УНИЦЕФ близо 170 милиона деца по света под 10-годишна възраст не са имунизирани и защитени от болестта, а около 2 на всеки 1 000 случая имат фатален край.
Данни на Световната здравна организация (СЗО) пък показват, че случаите на морбили са се увеличили с 50% само в рамките на изминалата 2018 година.
И въпреки че нивата на ваксинация се подобряват, заплахата става все по-сериозна. Най-много случаи през 2018 година са регистрирани в Украйна, където заразените са над 10 пъти повече от следващата с най-много случаи - Сърбия.
Мерките за противодействие на заразата стават все по-крайни. В началото на настоящия месец май в Германия беше представен законопроект, който предвижда глоби до 250 000 евро за родители, които отказват да ваксинират децата си срещу морбили.
Солени глоби има и в САЩ, както и в много други страни по света.