"Новите предложения на министър Кирил Ананиев за промени в здравноосигурителния модел предвиждат огромно количество публичен ресурс да отиде в ръцете на частни застрахователи". Това заяви пред БНР бившият здравен министър и първи шеф на НЗОК д-р Илко Семерджиев.
Той заяви, че е запознат с модела и презентацията, която настоящият здравен министър Кирил Ананиев ще представи на 15 юли. Според Семерджиев, новият модел е по-лош дори и от представения преди една година.
"Той е толкова недомислен и толкова корпоративно зависим. Той регулира застрахователите да влязат в основния пакет, което съчетано с един от регламентите, които дава - застрахователите да формират печалба от публични средства, това наистина минава вече абсолютно всички очаквания. Колосално количество публични пари ще изтекат в частни джобове", предупреди Семерджиев.
Според него се очаква сериозна криза в здравеопазването и административен фалит на болници.
За предложеното от Кирил Ананиев формиране на възнагражденията в сектора, която здравният министър предлага - заплатите на санитар - медицинска сестра - лекар да бъдат в съотношение 1 към 1,7 към 2,2.
"Ако 50% от приходите на болничните лечебни заведения отиват за заплати и от тях още 25% са възможност за допълнително материално стимулиране, към тях добавете и 33% осигуровки, ще видите, че за стопански разходи на болницата не остават абсолютно никакви пари, тоест това ще бъде административен фалит на болниците", заяви Семерджиев.
По думите му споменатите 50 млн. лева за заплати на медиците не са дадени допълнително. Те са за сметка на резерва на НЗОК. Ще имаме доста сериозна и тежка ситуация в здравеопазването, още повече че за тази година бюджетът е планиран с минус 50 млн. лева, категоричен е бившият здравен министър.
"Един общопрактикуващ лекар получава по-малко пари за свой пациент от един избирател, който е избрал определена партия. Ние имаме изключително неглижиране на здравната помощ", заяви Илко Семерджиев.
Според икономиста от "ЕКИП" Аркади Шарков, подчерта че освен няма как един труд да се оцени с коефициент.
"Третирането на търговски дружества, каквито са държавните, общинските и частните болници, по различен начин, може и се интерпретира от Европейския съюз като държавна помощ, за което съвсем спокойно могат да ни наложат глоби... Оценката на труда не се прави централизирано, няма как един труд са оцени с коефициент. Трудът се измерва субективно. С този коефициент ще се създадат търкания в системата", смята Шарков.
Освен за заплати, трябва де се мисли и за осигуровки, които се плащат от болниците. Според него е проблем, че не се затварят болнични заведения. "Здравеопазването не е политически сектор. В момента, в който се политизира, се получават тези диспропорции в системата", каза още Аркади Шарков.
Izidorus B.
на 15.07.2019 в 17:46:40 #1Категорично подкрепям идеята да има конкурентна среда между Здравната каса и частни фондове. Така човек ще се ориентира и ще избере такъв здравен фонд, който ще управлява най-добре парите му и няма да се краде така вероломно, както от НЗОК. ЗА частни здравни фондове с две ръце ! Стига вече наследство от убиващия всичко социализъм. Където едни плащат , а други ползуват. Където на гърба на плащащия здравни вноски висят по 10 души, които нищо не плащат, но ползуват като за последно. Циганите не плащат нищо, а парите за тяхното лечение се вземат от вноските на останалите. Държавните служители също не плащат нищо, но ползуват здравни услуги. И какво се получава накрая - този, който съвестно си е плащал вноските трябва да доплаща още пари, защото неговите са окрадени или лошо използувани. Не, благодаря ! Категорично НЕ на солидарното лекуване на цигани и всякакви безработни лумпени ! Това е една НАСИЛЕНА солидарност, по комунистически, която не те пита дали си съгласен, а директно ти бърка в джоба и ти взема парите.