Европейската комисия започва ново антисубсидийно разследване на китайските вятърни турбини, разположени в пет страни - Испания, Гърция, Франция, Румъния и България, пише "Политико".
Операциите на китайски вятърни турбини в петте страни от ЕС ще бъдат поставени под контрол. Европейският комисар по конкуренцията Маргрете Вестагер се очаква да призове ЕС да използва пълноценно търговските инструменти, с които разполага, за да защити индустриалните си интереси, преди да е станало твърде късно.
Китай изпревари ЕС през 2020 г. като най-големият производител на вятърни енергийни инсталации и сега представлява над половината от действащите вятърни турбини в света. В по-широк план Пекин се стреми да се утвърди като глобален лидер в областта на чистите технологии, на които ЕС ще разчита, за да постигне своя преход към зелена енергия.
Вестагер предупреждава, че тъй като ролите на Пекин като икономически конкурент и системен съперник все повече се сближават, ЕС не може да си позволи доминацията на Китай в слънчевите панели да се повтори в други ключови области, като вятърна енергия, електрическите превозни средства и полупроводниците.
Разследването на ЕС ще се основава на нов инструмент, наречен Регламент за чуждестранните субсидии, който вече беше въведен срещу китайския държавен железопътен гигант CRRC, което го накара да се оттегли от търг за влакове в България миналия месец, след като офертата му, която подби цените на конкурентите с 50 процента, беше поставена под въпрос от Комисията.
shtimpo
на 09.04.2024 в 15:02:51 #1“Китай изпревари ЕС през 2020 г. като най-големият производител на вятърни енергийни инсталации” …докато всичките им 1800 ТЕЦ-а бумтят на пълни обороти и изгарят милиони тонове въглища всяка година, а келешът Грета нийде не се види. Подигравката нивга не е била толкоз явна.