Страните от ЕС подготвят предварителен компромис относно плановете за ембарго върху вноса на руски петрол, в опит да се намери решение на безизходицата, което унгарският премиер Виктор Орбан би подкрепил, казаха дипломати пред европейската редакция на американския вестник "Политико".
През последния месец Орбан блокира постигането на споразумение за забрана на вноса на руски суров петрол и рафинирани горива с мотива, че подобно действие ще нанесе сериозен удар върху икономиката на Унгария.
Сега дипломатите обмислят вариант, който да смекчи първоначалното предложение за пълна забрана на целия внос на руски петрол и вместо това да се съсредоточи, поне временно, само върху доставките с кораби. Това ще позволи на Унгария, наред с други страни, включително Германия и Словакия, да продължат да купуват руски суров петрол, транспортиран по тръбопроводи.
Потенциалният компромис, разкрит за първи път от "Политико" по-рано тази седмица, би бил частично поражение за някои лидери, включително председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която се застъпва за възможно най-строгите действия за прекратяване на паричния поток на Путин от продажбите на петрол.
Някои дипломати казват, че всеки компромисен план ще зависи от детайлите. Според някои, всички изключения трябва да бъдат "възможно тесни и точни", за да се постигне споразумение. "Не можем да имаме ембарго, което по същество представлява съвкупност от изключения. Изключението на петрола за тръбопроводи от ембаргото означава, че малък брой държави-членки ще понесат тежестта на въздействието на енергийните санкции."
Но след седмици на неуспех да се постигне споразумение относно шестия пакет от санкции на ЕС на Русия, други страни, включително "ястреби" като Полша, изглежда са готови да обмислят само частична забрана на вноса на петрол, според източници, запознати с преговорите.
Според хора, запознати с дискусията, морските страни членки като Гърция също биха останали доволни от предложения компромис, но биха искали да видят дребния шрифт, преди да одобрят плана. Изданието обаче не посочва нищо за позицията на България, а правителството ни заяви, че страната ще наложи вето за петролно ембарго, ако не попадне в списъка на изключенията.
Дискусиите между дипломатите продължават и все още няма споразумение. Очакват се допълнителни разговори през уикенда, преди срещата на върха на лидерите на ЕС, която ще се проведе в Брюксел на 30-31 май.
ivan-filipov-RoykoIcG
на 28.05.2022 в 16:13:03 #2Ами не знам защо го прави Германия това.Да им доставя Америка сега евтини ресурси като много ги слушат,и да видим как ще им работи икономиката сега и каква инфлация ще настъпи не само в Германия а в цяла Европа.И сега какво цял континент чака на Америка да ги оправи че не им разрешава началника USA да правят търговия с кой да е.
Obektiven_29
на 28.05.2022 в 16:00:24 #1Шах и мат Суровините са най-важното перо за една икономика. Ако Германия пожъна впечатляващи икономически успехи, това се дължеше на безкрайно евтините руски суровини, една част от които препродаваше на трети страни. Но сега притиснати от САЩ, германците с помощта на партията на Зелените вървят към икономическа катастрофа.