Четвъртият пакет от санкции на ЕС, който влиза в сила във вторник (15 март), е насочен към още руски олигарси, забранява износа на луксозни стоки за Русия и вноса на стомана оттам и удря няколко отбранителни компании.
Посланиците на ЕС се споразумяха за четвъртия пакет от санкции в понеделник (14 март) след инвазията на Русия в Украйна преди три седмици. Санкциите ще бъдат официално въведени, след като бъдат публикувани в официалния вестник на ЕС по-късно във вторник.
Санкциите предвиждат забрана за внос на руска стомана и желязо и забрана за участието на компании от ЕС в нови инвестиции в петролни компании и в енергийния сектор, според проектодокумента.
Те също така ще включват забрана за износ на луксозни стоки на стойност над 300 евро, включително забрана за износ на луксозни автомобили, яхти и самолети на стойност над 50 000 евро, която се прилага за модели на няколко европейски марки автомобили, включително "Ауди" "БМВ", "Мерцедес", "Ферари" и "Порше".
Френското председателство на Съвета на ЕС заяви, че търговският статут на Русия на "най-облагодетелствана нация" в Световната търговска организация (СТО) също ще бъде отменен.
Освен символичен ход, това може да отвори вратата за допълнителни ограничения чрез мита и квоти за внос.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза, че ЕС работи за спиране на правата на Русия за членство във водещи многостранни институции, включително Международния валутен фонд и Световната банка.
Това ще позволи на блока да забрани или наложи наказателни мита върху руски стоки, подобно на това, което се прави по отношение на Северна Корея или Иран.
Пакетът също така ще добави собственика на футболния клуб Челси Роман Абрамович и 14 други към списъка на ЕС на санкционираните руски милиардери, според европейски дипломати.
Още миналата седмица Абрамович стана обект на санкции във Великобритания, точно както и руският индустриалец Олег Дерипаска, който в момента не е в списъка на ЕС.
Няколко фигури от контролирани от държавата руски медии също се очаква да попаднат в новия санкционен списък на ЕС.
Освен това трябва да бъдат добавени девет компании, основно активни в отбранителния и военния сектор.
"Рособоронекспорт", единственият руски държавен посредник в търговията с оръжия, стоки и технологии с "двойна употреба" (гражданска и военна), който през последните две десетилетия е продал оръжия в чужбина за 180 милиарда долара, също ще бъде в списъка.
Източноевропейските страни-членки на ЕС обаче подчертаха, че пакетът от санкции не е достатъчно строг.
Основната ябълка на раздора е потенциално ембарго върху вноса на петрол или газ, за което засега настоява само Полша, подкрепена от малка група други държави-членки на ЕС.
"С всеки изминал ден става все по-ясно, че се формират три групи: Полша и балтийските държави от една страна, които искат повече и по-строги санкции", каза един западноевропейски дипломат.
Германия, Италия, Унгария, България - по-консервативният лагер, които дават приоритет на собствените си икономически интереси - и останалите", добави дипломатът.
Консервативният лагер успешно поиска облекчаване на няколко санкции за сделки с държавни предприятия, иска изключения за алуминий, мед, паладий и желязна руда, освен че избягва санкциите в енергийния сектор, казаха източници от ЕС.
Откакто руските войски нападнаха Украйна на 24 февруари, администрацията на Байдън наложи санкции на големи руски банки, руската централна банка и редица лица, включително Путин и външния министър Сергей Лавров.
Междувременно президентът на САЩ Джо Байдън обяви в петък, че той и Г-7 предприемат стъпки за отнемане на статута на постоянните нормализирани търговски отношения на Русия като част от друг кръг от действия за наказване на Русия.
edin39
на 15.03.2022 в 18:36:48 #2Всяка марка си има собственик, и той казва къде отива стоката, а не държавата където се произвежда. Пускате жлъчки русороби.
ASPIRIN
на 15.03.2022 в 13:08:46 #1Само ми е интересно КАК ще се спре вноса като всичкото лукс се произвежда къде ? - В Китай !!! Хаахахахах уплашихте гаргите другарки и другари от ЕС .......