Френското правителство обяви, че 200 млн. евро (216 млн. долара) ще бъдат заделени за финансиране на унищожаването на излишното винопроизводство в опит да се подпомогнат производителите, изпитващи затруднения, и да се повишат цените.
Това обобщи АФП.
Няколко големи винопроизводителни региона във Франция, особено прочутият район на Бордо, изпитват затруднения поради коктейл от проблеми, свързани с промените в потребителските навици, кризата с разходите за живот и последиците от Covid-19.
Според местната асоциация на земеделските производители спадът в търсенето на вино е довел до свръхпроизводство, рязък спад на цените и сериозни финансови затруднения за всеки трети производител на вино в района на Бордо.
Първоначалният фонд на Европейския съюз в размер на 160 млн. евро за унищожаване на вино е допълнен до 200 млн. евро от френското правителство, заяви министърът на земеделието Марк Фесно пред журналисти на пресконференция в петък.
Парите са "насочени към спиране на срива на цените и за да могат винопроизводителите отново да намерят източници на приходи", но той подчерта, че индустрията трябва да "гледа в бъдещето, да мисли за промените в потребителите ... и да се адаптира".
Югозападният регион Лангедок, най-големият лозаро-винарски район в страната, известен с плътните си червени вина, също е силно засегнат от спада в търсенето на вино.
Алкохолът от унищоженото вино може да бъде продаден на компании за използване в нехранителни продукти като дезинфектанти за ръце, почистващи препарати или парфюми.
"Произвеждаме твърде много, а продажната цена е по-ниска от производствената, така че губим пари", заяви пред АФП по-рано този месец Жан-Филип Грание от асоциацията на винопроизводителите в Лангедок.
През юни министерството на земеделието обяви и 57 млн. евро за финансиране на изтеглянето на около 9500 хектара лозя в региона на Бордо, а други публични средства са на разположение за насърчаване на гроздопроизводителите да се насочат към други продукти, като например маслини.
За последен път Европа пострада от така нареченото " винарско езеро" в средата на 2000 г., което принуди Европейския съюз да реформира селскостопанската си политика, за да намали масовото свръхпроизводство на вино, стимулирано от собствените му субсидии.
По данни на ЕС 27-членният блок все още харчи 1,06 млрд. евро годишно за този сектор.
Освен дългосрочната тенденция за преминаване на потребителите към бира и други алкохолни напитки, отрасълът беше сериозно засегнат от кризата с Covid-19, която доведе до затваряне на ресторанти и барове в цял свят и до рязък спад в продажбите.
Неотдавнашното поскъпване на храните и горивата, свързано със скока на световните цени на енергията и инвазията в Украйна, също накара купувачите да намалят разходите си за стоки от първа необходимост, като например вино.
Одобрявайки спешна помощ за сектора през юни, Европейската комисия заяви, че потреблението на вино за настоящата година се оценява на спад от 7% в Италия, 10% в Испания, 15% във Франция, 22% в Германия и 34% в Португалия.
Производството на вино в блока, който е най-големият винопроизводител в света, е нараснало с 4,0 %.
Комисията заяви, че най-засегнати са лозята, произвеждащи червени и розови вина от някои региони на Франция, Испания и Португалия.
Legalen
на 10.09.2023 в 20:00:27 #5«Неотдавнашното поскъпване на храните и горивата, , свързано със скока на световните цени на енергията и инвазията в Украйна, също накара …»Едва ли има нещо негативно в обществото, в природата, вселената и т.н., което да не е повлияно от войната в Украйна. Сьщо и прекалено многото грозде е причинено от това сьбитие, ако беше слаба реколтата, причината щеше да е пак войната.
projekt
на 30.08.2023 в 14:23:14 #4Хирам .... не си прав. домашното е лошо. най доброто е това от магазина. колкото повече ГМО има, толкова по добро за нашето здраве е. а и домашното производство означава независмост, а това е много, много лошо. когато разчиташ 100% на Кауфланд ти си зависим от цените, от наличности и т.н. ако имаш собствен производство на храни, ако имаш собствено жилище.....ти си враг на капиталистическото общество защото не плащаш на веригата, не плащаш ДДС, не плащаш други данъци. като не плащаш данъци ГЕРБ няма да строи магистрали, Бойко няма да усвоява....и изобщо ти си лош човек. така че моля те не говори глупости. добрия човек е евро анален демократ който си купува всичко от Кауфланд, живее под наем, няма спестявания, живее от заплата до заплата, живее на кредит....гласува за Герб и ПП....и за всичко обвинява Путин. и настина могат да използват тази субсидия за да намалят цените на продукта. а те ще използват субсидията за да унищожат готова продукция, за която също са получили субсидии. а нека не забравяме че тези "субсидии" не се дават от Европа тези субсидии са от нашите данъци, това са нашите пари. нещо като наш Бойко който обясняваше как раздавал пари, как правил магистрали....все едно ги дава от джоба си...
Хирам
на 27.08.2023 в 23:52:34 #3Тия безобразници с химическите им оцветени сокчета заслужават да фалират. Няма по-хубаво и полезно нещо от майсторски приготвенито домашно винце. И ракийка. Българските вина не остъпват на френските, освен по цените. Защо ще се финансират целево френски винари? Това ли е ЕС? Крайно време е да се предоговаря или да излизаме!
ivan-koichev
на 26.08.2023 в 14:42:52 #2Не е от първа необходимост, но си струва.
ivan-koichev
на 26.08.2023 в 11:13:45 #1Да унищожаваш вино или хранителни продукти е престъпление срещу човечеството.