Германия ще влезе във Фаза 2 от своя тристепенен авариен план при недостиг на газ в четвъртък, но клауза, която позволява да се увеличават цените за газ към крайните клиенти, все още няма да бъде задействана, според източници, запознати с въпроса, предава Ройтерс.
Фаза 2 е предвидена да действа в случаите, когато правителството вижда висок риск от дългосрочен недостиг на газ и теоретично дава възможност за повишаване на цените на синьото гориво за индустрията и домакинствата и по този начин да се постигне намаляване на търсенето.
Изправена пред намаляващите газови потоци от основния си доставчик Русия, водещата европейска икономика е във Фаза 1 от своя план за извънредни ситуации още от края на март.
Преминаването към Фаза 2 вече беше обект на спекулации, след като руският доставчик "Газпром" намали потоците през газопровода "Северен поток 1" до едва 40% от капацитета миналата седмица.
Германският министър на икономиката Роберт Хабек обяви, че Германия ще въведе второ ниво на тревога във връзка с доставките на природен газ. В момента обаче сигурността на доставките все още е гарантирана, но те вече са намалени.
Според Хабек електроцентралите, работещи с въглища, ще бъдат извадени от резерва и пуснати в експлоатация, за да може да се насочи газ към хранилищата.
Той определи като "изключително тежко бреме" по-високите цени, които ще засегнат потребителите и обеща повишените цени да бъдат компенсирани и особено по отношение на тези компании, които не могат да си позволят увеличение на цените.
Липсата на желание за намиране на алтернативи и зависимостта от Русия по отношение на енергийните доставки са довели Германия до настоящата ситуация, обясни Роберт Хабек. Било е необходимо широко прилагане на възобновяемите енергийни източници, но недалновидността "сега си отмъщава", каза Хабек.
Хабек призовава потребителите да помогнат за справяне с извънредната ситуация, като правят икономии в употребата на газ.
Русия за пореден път намали доставките на газ за Европа, като не остави никакво съмнение в Европейския съюз, че "Газпром" е главната бухалка в енергийната война на Кремъл. Европейците вече не вярват в "техническите причини" за прекъсването на доставките и се подготвят за пълна газова блокада от страна на Русия.
В условията на най-голямата енергийна криза от 70-те години на миналия век насам няколко държави вече предприеха извънредни мерки и са на път да ограничат потреблението на газ - първо доброволно, а след това и принудително.
Десет страни от Европейския съюз сега са засегнати от съкращения на доставките на газ от Русия, каза в четвъртък върховният представител на ЕС по въпросите на климата Франс Тимерманс и предупреди, че блокът е изправен пред задълбочаващо се енергийно противопоставяне с Москва.
Тимерманс каза, че 10 от 27-те държави-членки на ЕС са обявили "ранно предупреждение" за проблеми с доставките на газ - първото от трите нива на извънредна ситуация, идентифицирани в регламентите на ЕС за енергийна сигурност.
"Рискът от пълно прекъсване на газа сега е по-реален от всякога", каза той.
Опако
на 23.06.2022 в 22:11:07 #3Кво сте се разквичали пак, свини фашистки! Ако имахте поне мъничко акъл в цигано--фашистките си чутури, щяхте да се запитате, аджеба с 15 млн кв км земя и толково много ресурси, защо руската фашистка кочина има БВП само колкото Италия? Вие ЕС не го мислете, де.билчета фашизирани, страните членки се управляват от многократно по-способни хора, отколкото бля са били в коя да е епоха от феодалното им развитие! Тоя де.бил одзекито доскоро разправяше, че италианците не искали да се отопляват на въглища повече - кво стана, бе, рукофашистки клоун, италианците си рестартират въглищните централи и не само те!
halo
на 23.06.2022 в 12:32:20 #2Копейкаджийте почват да цвилят за парите си.
foxit
на 23.06.2022 в 10:57:56 #1Това са недалноводност и дълбоки корени на европейските ценности. Да допуснеш да си толкова ресурсно зависим от геополитически враг и в същото време да прегръщаш зелени сделки и да затваряш вратите след себе си. Не знам дали въглищните централи съществуват още при швабите или евроатлантическата сигурност вече ги е нарязала за скрап. Италианците отварят техните, в крайна сметка по-важно е да си на топло в бахъра отколкото да позеленяваш. Путко за разлика от зелена Европа си е направил много добре и с широк поглед напред сметката. Той е предвидил всички сценарии за разлика от еврогейците. Има си резервни пазари, но Европа няма резервни ресурси (поне засега)…