Европа приключи лошата година по отношение на инфлацията с известно облекчение, тъй като покачването на цените отново намаля, съобщава "Асошиейтед прес".
Въпреки че разходите за живот остават болезнено високи, забавянето е знак, че най-лошото може да е преминало за уморените потребители.
Индексът на потребителските цени за 19-те страни в еврозоната се повиши с 9,2% през декември спрямо година по-рано - най-бавният темп от август насам, соча последните данни на статистическата агенция на Европейския съюз - Евростат.
Това е вторият пореден спад на инфлацията от юни 2021 г. През ноември процентът се понижи до 10,1%, след като достигна рекордните 10,6% месец по-рано.
Домакинствата и предприятията в цяла Европа са измъчвани от нарастващите разходи за енергия, след като войната на Русия в Украйна, започнала през февруари, предизвика хаос на пазарите на петрол и природен газ и се превърна в основния двигател на инфлацията.
Последните цифри показват, че енергийната криза засега може би отслабва. Покачването на цените на енергията се забави до 25,7%, което е спад в сравнение с 34,9% през ноември и 41,5% през октомври.
Цените на природния газ паднаха от най-високите си стойности за всички времена от това лято, тъй като Европа до голяма степен запълни газохранилищата си за зимата с доставки от други страни, а по-топлото от обичайното време намали страховете от недостиг през отоплителния сезон.
Увеличението на цените на храните - другият голям фактор, който стимулира инфлацията в Европа, остана доста стабилни. През декември цените на храните, алкохола и тютюна се повишиха с 13,8% на годишна база, което е малко по-високо от предходния месец.
Инфлацията се влоши и заради затруднения в доставките на суровини и части на фона на възстановяващото се глобално потребителско търсене след края на ограниченията, наложени от COVID пандемията.
"Вероятно пикът на инфлацията вече е зад гърба ни, но много по-важно за икономиката е дали инфлацията ще се върне структурно към 2% оттук-нататък", отбеляза Берт Колийн, старши икономист за еврозоната в ING Bank.
Т.нар. базова инфлация, която изключва променливите разходи за храна и енергия, се покачи до 5,2% миналия месец спрямо 5% през ноември, тъй като се повишиха цените както за услугите, така и за стоки като дрехи, уреди, автомобили и компютри. Колийн и други икономисти уточниха, че това означава, че служителите на Европейската централна банка вероятно ще предложат повече повишения на лихвените проценти, за да върнат инфлацията до целта си от 2%.
Миналия месец ЕЦБ повиши своя референтен лихвен процент с половин пункт, като леко забави своя рекорден темп на повишаване на лихвените проценти, но със заявката, че предстоят още увеличения.
"Икономиката на еврозоната в най-добрия случай е в стагнация и постоянно силната базова инфлация означава, че ЕЦБ ще се почувства задължена да продължи с цикъла си на затягане още известно време", посочи Андрю Кенингам, главен европейски икономист за Capital Economics.
ВълкСчадъР
на 06.01.2023 в 19:07:41 #1Инфлацията няма как изведнъж да спре, и цените да паднат, това го знае даже и Бай Таси казанджията ! И в САЩ и в ЕС обаче инфлацията намалява, докато на изток се увеличава , и ще става все по зле за тях ! Когато икономиката ти е базирана само на износ на горива,или на евтина работна ръка, си много уязвим и нищо лошо не те чака