Тази седмица китайски и френски енергийни компании финализираха първата в историята сделка за втечнен природен газ (LNG) в Китай, уредена в местната валута юан. Сделката, включваща 65 000 тона втечнен природен газ, внесен от Обединените арабски емирства (ОАЕ), е важна стъпка в опитите на Пекин да подкопае американския долар като универсален "петродолар" за търговията с газ и петрол.
Това отбелязва АФП.
Ю Джин, генерален директор на Китайската национална офшорна петролна компания (CNOOC), която сключи сделката с TotalEnergies, казва, че глобалното снабдяване с ресурси въз основа на юана може да "насърчи глобализацията на търговията с енергия и да изгради по-диверсифицирана екология".
Гуо Сю, председател на Шанхайската борса за петрол и природен газ, която улесни сделката, е цитиран от контролирания от държавата вестник China Daily, че сделката насърчава "многовалутното ценообразуване, сетълмента и трансграничните плащания".
В статията се казва, че Китай е основен играч на световния пазар на втечнен природен газ, като се добавя, че "финансовата инфраструктура за трансграничен сетълмент в юани" ще осигури "по-удобни канали за вътрешните и международните петролни и газови ресурси".
Френският икономически всекидневник "Трибюн" съобщи, че TotalEnergies "просто обясни, че тази безпрецедентна транзакция в юани е "искане от CNOOC" на пазара на въглеводороди, където покупките отдавна се уреждат в долари".
Според вестника нито TotalEnergies, нито CNOOC са пожелали да коментират подробно сделката.
От години Пекин се стреми да увеличи значението на своята валута на световните пазари и да оспори господстващото положение на щатския долар в международната търговия, особено в търговията с енергия.
По време на знаменателното си посещение в Рияд през декември миналата година китайският президент Си Дзинпин предложи Китай и арабските държави от Персийския залив да използват Шанхайската петролна и национална газова борса като платформа за извършване на разплащания в юани по сделки с нефт и газ.
"Китай ще продължи да внася големи количества суров петрол от страните от Персийския залив, ще разшири вноса на втечнен природен газ, ще засили сътрудничеството в областта на разработването на нефт и газ нагоре по веригата ... и ще използва изцяло Шанхайската петролна и национална газова борса като платформа за извършване на сетълмент в юани на търговията с нефт и газ", според Си, цитиран от агенция Ройтерс.
Въпреки че юанът си пробива път в световната търговия, в момента той заема едва 2,7 % от пазара, докато делът на щатския долар е 41 %.
За да намали зависимостта си от зелените пари, Пекин вече сключи сделки с държави като Русия и Бразилия.
През изминалата година Русия премина към търговия в юани, след като Западът наложи санкции върху износа, вноса и търговията с енергия, превръщайки китайската валута в единствената алтернатива на президента на Русия Владимир Путин за намаляване на експозицията към щатския долар и еврото.
halo
на 01.04.2023 в 19:45:40 #4Юанънт световна валутааа...
Ачката
на 01.04.2023 в 14:04:31 #3Джеймси, късно ми е да ходя някъде.
Аз си предпочитам родната картина, колкото и да омазана в западни акварели. Нека си потъваме с музичка като титаник и да си мислим, че брега е по-близо от дъното.
Между другото по темата, Путин се договори с Китай за разчети в Юани и доста от азиатските страни подкрепят разчетите в юани като единна разменна валута. Това наистина би дало доста позитиви за Си.
Дайте да си кажем истината. Китай и като цяло Азия са производствената фабрика на света. Ако не вярвате вижте даже на чорапките Ви какво пише "made in China", "made in India", "made in Korea". На чичко САМ не му се работи по 12ч. на фабриката (не ,че Щатите не могат да върнат производствата си у дома) ! И на нас също. Т.е. ние станахме консуматорско общество. Китай е бъдещето. Ако спрат световния износ, ще си носите старите дрешки и ще си карате със старите телефончета.
А валутната игра е доста сложно нещо, но определено Изтокът обяви война на петродолара. И доколкото основните износители на петрол и страни от ОПЕК са източни, африкански и латиноамерикански страни, ще бъде интересно. Суровините и ресурсите винаги са били движеща сила на икономиките и който ги притежава, получава едно силно рамо.
james-hendrix
на 01.04.2023 в 13:37:07 #2Ачка - а с китайците всичко зависи от един човек! Аз предпочитам разглагащия се запад! Ти ходи в Китай
Ачката
на 01.04.2023 в 11:01:14 #1Не само Китай. Доста страни се усетиха и не желаят фалиралият долар. Не желаят също и Западните банки, които във всеки удобен момент могат да им конфискуват парите....