Министър-председателят на Косово представи във вторник план за успокояване на напрежението в населената със сърби северна част на страната, който ще включва нови местни избори и намаляване на присъствието на специалните полицейски части, поддавайки се на натиска на западните партньори на страната му, предава Ройтерс.
Междувременно косовската полиция съобщи, че е арестувала сърбин, идентифициран от Прищина като организатор на атаките срещу мироопазващите сили на НАТО, които бяха разположени в Северно Косово в края на май на фона на бурни протести заради встъпването в длъжност на кметове етнически албанци в четирите общини с доминиращо сръбско население.
По време на операцията по задържането на Милун Миленкович трима полицаи косовски албанци са били леко ранени, съобщи министърът на вътрешните работи Джелал Свечла на страницата си във "Фейсбук".
Около 30 миротворци и 52 сърби бяха ранени при сблъсъците в края на миналия месец, след като етническите албански кметове встъпиха в длъжност след местни избори, на които избирателната активност беше само 3,5%, след като сърбите, които формират мнозинството в региона, бойкотираха вота.
Съединените щати и Европейският съюз призоваха премиера Албин Курти да оттегли кметовете, да премахне специалната полиция, използвана за назначаването им, и да спазва споразумението от 2013 г. за създаване на Асоциацията на сръбските общини.
Курти каза, че "насилствените (сръбски) групи са изтеглени от територията на Косово (и следователно) присъствието на косовски полицейски части в три общински сгради ще бъде намалено".
"Правителството на Република Косово ще се координира с всички участници и ще обяви предсрочни избори в четирите общини на север", каза Курти на пресконференция след среща с посланиците на САЩ, Италия, Франция, Германия и Великобритания, известни "Квинтата" (Петорката - прев.).
Той каза, че е представил плана си на пратениците на ЕС и САЩ и призова за последваща среща между сръбски и косовски официални лица в Брюксел под егидата на ЕС.
Курти не каза нищо за създаването на асоциация на сръбските общини, която да осигури по-голяма автономия на района със сръбско мнозинство. Той се противопоставя на прилагането споразумението, цитирайки опасения, че то ще подтикне региона към стремеж за присъединяване отново към Сърбия.
NaskoZashtoto
на 13.06.2023 в 19:30:27 #1Изкуствена “държава” с наложени от вън граници, уж основаваща се на признатото от ООН право на самоопределение, която отрича това право на част от “своето” население. А “гарантите” на договора според който населените изключително със сърби общини трябва да получат автономия, тъй наречените европейски демокрации, вместо да помогнат за разрешаване на конфликта, правят всичко той да тлее с десетилетия, да разделят, вместо да обединяват хората, които някога са живели мирно заедно. Типична политика “разделяй и владей”.