Откриването на два спорни центъра за мигранти, управлявани от Италия в Албания, се забави, тъй като строителните работи не са приключили. Това съобщава в понеделник АФП, като цитира албански пристанищен директор.
Сандер Мараши, директор на пристанището Шенгин, заяви че "няма да има мигранти в понеделник", защото "строителните работи продължават" на пристанището.
Италианските и албанските власти не коментираха слуховете за закъснения.
Миналата седмица италианската информационна агенция ANSA съобщи, че забавянето е причинено от неуспехи в строителните работи, извършени от италиански компании.
В началото на май само няколко малки сглобяеми блокове бяха инсталирани в пристанищния център в Шенгин.
След като бъде завършен, площадката от 4000 квадратни метра ще бъде оградена с четириметрови стени, според местните власти.
След регистрация мигрантите ще бъдат отведени до бивша военна база на около 20 километра от пристанището. Те ще останат там, докато се разглеждат молбите им за убежище.
Според покана за търгове, публикувана на уебсайта на италианското вътрешно министерство, операциите в центровете е планирано да започнат "не по-късно от 20 май 2024 г.".
Правителството обаче подчерта, че в зависимост от напредъка на работата центровете могат първоначално да работят с намален брой мигранти.
Медийните съобщения показват, че центровете няма да бъдат завършени до края на октомври или началото на ноември.
Припомняме, че Албания трябва да приема мигранти, пристигнали по море в Италия, в център в Шенгин на Адриатическо море. След това трябва да бъдат изпратени в друг център във вътрешността на страната. Това гласи противоречивата сделка, сключена с Италия.
Споразумението беше оспорено в Конституционния съд на Албания от депутати от опозиционната Демократическа партия. Според тях то нарушава Конституцията чрез прехвърляне на територия и държавна власт на друга държава.
През януари обаче Конституционният съд отхвърли исковете и даде зелена светлина на плана. Брюксел заяви, че италианските планове не нарушават правото на Европейския съюз.
Правителството на италианския премиер Джорджа Мелони се надяваше проектът да започне да работи преди изборите за Европейски парламент (ЕП) следващия месец, според съобщения в медиите, за да подкрепи твърдението си, че е твърдо спрямо нелегалната миграция.
Правителството в Рим отказа да коментира официално забавянето, но няколко източника признаха пред AFP, че проектът изостава от графика.
Те обвиниха отчасти допълнителния контрол на сделката от албанския конституционен съд.
Съгласно споразумението, Италия ще управлява и ще плаща за центровете между 650 милиона и 750 милиона евро за пет години.
Двата центъра могат да приемат до 3000 спасени мигранти по всяко време.
Броят на хората, опитващи се да стигнат до Европа през Италия, се е увеличил значително през 2023 г., според италианското вътрешно министерство.
Миналата година 157 652 души са пристигнали на италианския бряг - в сравнение със 105 131 през 2022 г.
Броят им намаля драстично тази година, с по-малко от 19 000 пристигания от 1 януари насам, в сравнение с 46 600 през същия период на миналата година, но все още е с над 17 154 през периода на 2022 г.
Международната организация по миграция каза, че повече от 3000 мигранти без документи са изчезнали при пътуването си от Северна Африка миналата година.