Турция прелива от самочувствие поради успехите си в най-различни сфери, а премиерът Ердоган го раздава визионерски.
Но най-важният въпрос по повод изборите в неделя е не дали той ще спечели, а какво ще направи след това, коментира "Дойче веле".
Когато Партията на справедливостта и развитието /ПСР/ на премиера Ердоган дойде на власт преди 9 години, Турция приличаше на днешна Гърция: икономиката беше разсипана, политическата класа - дискредитирана, МВФ диктуваше политиката, а съседите преливаха от подигравки и съжаление. Когато ПСР и лидерите й - все верующи мюсюлмани, бяха избрани през 2002 година, противниците им предупреждаваха, че страната ще се превърне във втори Иран. Днес, 9 години по-късно, турската икономика расте със скорост, която кара европейците да бледнеят от завист. ПСР въдвори и стабилност, непозната до преди; страната е кандидат за членство в ЕС, пример за подражание в региона и глобален играч.
Не е странно следователно, че Ердоган с право се надява на трета поредна изборна победа в неделя. Турция все още не е станала радикално-мюсюлманска държава, както предричаха мнозина, а напротив - отвори се повече към света, творчеството разцъфтя в нов ренесанс, който кара нацията да прелива от самочувствие, в което я надминава само един: самият премиер Ердоган. И точно в това се състои проблемът: Ердоган демонстрира качества, които подклаждат съмнения дали той е човекът, който може да гарантира по-нататъшното демократизиране на Турция.
Ердоган е обладан от самовъзхищение, вероятно лесно обяснимо за политик, който толкова дълго няма сериозен съперник, и който на всичкото отгоре успя да "подреже крилцата" на почти свръхестествено силния си враг - армията. Едно време ПСР се крепеше на широка коалиция от обществени групи, докато сега премиерът постепенно става все по-непримирим към критиците, заобикаляйки се само с хора, които одобряват всичко, което върши. Все по-често се проявява и авторитарният му стил - например когато с едно щракване на пръсти разпорежда да съборят паметник, който не му харесва.
Ердоган често оставя впечатлението, че вече е провел достатъчно реформи, но това е заблуда. Турската демокрация отбеляза напредък, но целият този напредък и цялата стабилност, икономическият бум и порасналото външнополитическо влияние на страната стоят на глинени крака, докато не се премахнат старите авторитарни структури.
Ердоган го раздава визионерски: щял да прокопае втори Босфор, да изгради нови градове, да подари на Турция нови атомни централи. Но що за сила е това, която се изчерпва с изливането на бетон?! Днес, когато истински модерните неща се създават в сферата на образованието и интернет - а тъкмо тях Турция все още поверява в ръцете на цензорите, защото консерватизмът на ПСР идеално приляга на репресивния характер на стария апарат.
Ердоган се отрази добре на Турция, но не защото демокрацията му беше заложена генетично, а защото беше аутсайдер. Той разчупи авторитарната система и така помогна на християните, на гърците, арменците и кюрдите да получат нови свободи. Сега обаче самият той е част от системата и съществува опасност да се аранжира с нея.
Сега се поставят жалоните за бъдещото развитие на Турция, а те са съдбовни: защото от тях зависи дали Турция ще се помири с кюрдите и дали ще придаде демократичен корсет на бъдещото си развитие - с помощта на нова конституция, която да замести основния закон, писан от превратаджиите.
Изборите в неделя ще са интересни не заради въпроса дали Ердоган ще спечели. Това и без друго е ясно. Интересно е дали ще получи мнозинство от две трети, което да му позволи да създаде собствен проект за нова конституция. Подобно нещо едва ли е желателно, като се имат предвид амбициите на Ердоган да въведе президентска система на управление - а това е последното, от което Турция се нуждае. Ако имаме повод за оптимизъм, то е заради това, че Турция измина дълъг и важен път, а нейните граждани често доказваха през последните години, че притежават повече зрял разум, отколкото всичките си политици.
mrKrastev
на 10.06.2011 в 17:11:42 #14Маша пришлите мне почтой ; )
mrKrastev
на 10.06.2011 в 16:49:45 #13Draganov | 10.06.2011 10:27 това не е дойче вече а дойко от кубрат тези си продадоха името ако не ти е ясно
NaN
на 10.06.2011 в 11:31:03 #12Тия на снимката кючек ли играят или ръченица!!! Много и приляга анцунга...
NaN
на 10.06.2011 в 11:28:48 #11Ердоган често оставя впечатлението, че вече е провел достатъчно реформи, но това е заблуда. Турската демокрация отбеляза напредък, но целият този напредък и цялата стабилност, икономическият бум и порасналото външнополитическо влияние на страната стоят на глинени крака, докато не се премахнат старите авторитарни структури. Ердоган го раздава визионерски: щял да прокопае втори Босфор, да изгради нови градове, да подари на Турция нови атомни централи. Но що за сила е това, която се изчерпва с изливането на бетон?! Днес, когато истински модерните неща се създават в сферата на образованието и интернет - а тъкмо тях Турция все още поверява в ръцете на цензорите, защото консерватизмът на ПСР идеално приляга на репресивния характер на стария апарат. ---------------------------- Много точно казано - глинени крака, в ръцете на цензорите, защото консерватизмът на ПСР идеално приляга на репресивния характер на стария апарат!!! Ердоганска цигания, която все повече се арабизира...
Draganov
на 10.06.2011 в 11:27:37 #10Въпреки че уважавам германците, трябва да призная че Дойче Веле е МНОГО тъпа медиа (визирам българскатат редакция). Журналистическите им "умения" се свеждат единствено и само до систематично оплюване на ВСИЧКО българско. Така че аз Дойче Веле престанах да ги чета отдавна - препоръчвам същото и на вас.
Zelmoxis
на 10.06.2011 в 10:54:55 #9СВОБОДА ЗА КЮРДИСТАН! Въже за плъха Ерпоган!
Zelmoxis
на 10.06.2011 в 10:51:19 #8Интересно .... Соросовото Дойче Веле подкрепя ислямизма и неоотоманизма ...
don_reas
на 10.06.2011 в 10:33:06 #7аз немога да разбера Живак какво правиш тук?Трепеш се да драскаш по БГ форуми и да ни убеждаваш колко Тюркие е велика?Е от какъв зор? като толко е добре там - заминавай с брат'чедите и си уреждайте живота
Avenger_
на 10.06.2011 в 10:30:12 #6Ясно, циганката, дето го хвалеше е умряла. Бог да я прости
BOOO16
на 10.06.2011 в 09:44:17 #5Миналата вечер Ердоган беше поканен в " 32. Ден " предаването на Мехмет Али Биранд по "Kanal D". И там ми направи впечетление едно: Мехмет Али Биранд прочете един e-mail на един от зрителите - е него се казваше така " На изборите ще дам вота си на друга партия, но от сърце желая да спечелите пак вие" Отначало ми се стори доста глупаво, но като се поразмислих малко достигнах до извода че гласоподавателите са доволни от услугите и действията на Ердоган. Опасяват се от неговото мнозинство в парламента но са доволни от постиженията му и от това което е направил за народа и държавата.
Matz
на 10.06.2011 в 09:13:13 #4Може тук да си начешат някои омразата към Турция, ама истината е, че случиха на лидер.
Asparyx
на 10.06.2011 в 07:42:53 #3Ханъм дали е с шалвари? Кат гледам как отгоре е с горнище на анцуг ни чудно!
mrKrastev
на 10.06.2011 в 06:43:12 #2Предлагам да помоли за милост арийските си господари и да се разкае вместо да се помирява с кюрдите. Това турчина е долно същество. Като усети накъде духа вятъра започна да лази и да се помирява с кюрда. Тъпотията обаче го е обрекла на нулев шанс за помиряване. Факт е, че докато кюрдите се превръщат в младо и активно същество турците се превръщат все повече в страхливи баби.
mrKrastev
на 10.06.2011 в 06:40:25 #1Сега се поставят жалоните за бъдещото развитие на Турция, а те са съдбовни: защото от тях зависи дали Турция ще се помири с кюрдите и дали ще придаде демократичен корсет на бъдещото си развитие - с помощта на нова конституция, която да замести основния закон, писан от превратаджиите. == Късно е либе за китка. След 20 години ще бъдат мнозинство. Въпроса вече не е дали турците искат да се помирят с тях, а дали кюрдите ще искат. Според мен ще искат Кюрдистан. Баш държа.