Европейски и латиноамерикански лидери се събират в уругвайската столица Монтевидео, за да обсъдят план за решаване на задълбочаващата се криза във Венецуела, но се пазят от пряка намеса, съобщава "Ройтерс".
Подкрепената от ЕС група, известна като Международната контактна група за Венецуела, провежда своята встъпителна среща, като представя по-безпристрастен подход, който противоречи на призивите на САЩ и латиноамериканските сили за повече намеса.
Срещата идва по време на отделна среща на по-твърдата група Лима в Канада, която призова за международни действия срещу венецуелския президент Никола Мадуро, за да го принуди да се оттегли.
Колапсът на Венецуела, в който страната потъна в бедност и накара около 3 милиона души да избягат в чужбина, провокира страните по света да заемат позиция, особено след като лидерът на опозицията Хуан Гуйадо се самообяви за президент миналия месец.
Големите страни от ЕС се присъединиха към САЩ, Канада и група от латиноамерикански страни, за да признаят Гуайдо за законен управляващ на нацията.
Други обаче остават предпазливи относно прякото участие - включително участниците на срещата на Международната контактна група - МКГ, допълва "Ройтерс".
В навечерието на срещата в Мексико, Уругвай и Карибите представиха план за Венецуела, озаглавен "Механизмът от Монтевидео".
"Това се основава на добрата вяра, като ние не се намесваме, освен ако не е с диалог, преговори, комуникация и желание да допринесем", заяви външният министър на Мексико Марсело Ебрард пред репортери в Монтевидео.
Мексико някога бе открит критик на Мадуро. Но връзките с Венецуела се затоплиха с идването на власт на президента Андрес Мануел Лопес Обрадор, който покани Мадуро на встъпването му в длъжност миналия месец.
Гуайдо се надява Мадуро мирно да сдаде властта
"Вероятно с по-ниски социални разходи за населението"
Мадуро, който запазва контрол над държавата, осъжда Гуайдо като марионетка на САЩ, която се опитва да подстрекава. Мадуро е подкрепян от Китай и Русия.
В Европа, Словакия и Италия се противопоставиха на координирани действия на ЕС и на позицията на САЩ.
В основата на МКГ стоят Европейският съюз и редица държави-членки, включително Франция, Германия, Италия, Холандия, Португалия, Испания, Швеция и Обединеното кралство.
Сред членовете на Латинска Америка са Боливия, Коста Рика, Еквадор, Мексико и приемащата Уругвай.
МКГ, стартирала едва в края на миналия месец, заяви, че целта й е да намери "политически и мирен процес" в рамките на 90 дни, в които венецуелците определят собственото си бъдеще чрез провеждането на свободни, прозрачни и достоверни избори.
Мадуро бе преизбран за нов шестгодишен мандат като президент миналия май, но мнозина осъдиха изборите като нелегитимни.
projekt
на 07.02.2019 в 14:06:42 #3Мадуро трябва да бъде свален от власт. Властта трябва да се вземе от демократично настроени хора. Венецуела трябва да поеме курс към НАТО веднага. част от първите неща които трябва да направят е: - да приватизират нефтените находища и да ги дадат веднага на американски и европейски компании - да приватизират здравеопазване, обществени услуги, енергетика всичко - да разпуснат армията и полицията, да унищожат всички оръжия, освен автомати и пистолети - да построят бази на НАТО които да гарантират мира и да сложат ракетен щит срещу ракети нападение от Северна Корея - да закупят нови самолети от САЩ и да теглят заем от световната банка за това - да разрешат на НПО-та да определят правилата и политиката - и най важното да разрешат ГЕЙ браковете и всяка година да провеждат "прайдове" като държавна политика. само така една държава може да е независима...тоест от нея да не зависи нищо ако не знаят как става могат да поканят български експерти 1.Иван Костов - безценен опит в приватизацията 2.Сергей Станишев - той може всичко, най вече да прави коалиции 3.Симеон Сакскобургготски - безценен опит в приватизацията, особен опит в горското стопанство 4.Бойко Борисов - той ще оправи държавата. той обича да дава на бедните и онеправданите 5.Цветан Цветанов - той ще организира покупката на самолетите
Кастело Белведере
на 07.02.2019 в 13:13:04 #2Че мадурко е за бескане като всяко кому-диктаторче няма съмнение. Също така няма съмнение, че нещата не трябва да се решават със сила и агресия, защото има сили и нощни вълчета, които само това чакат. Оттеглянето на мадурко в дача край масква и нови мирни избори под международен контрол, плюс финансови помощи за Венецуела ще стабилизират положението. А иначе пак добре, че сега хората мога да се спасяват. Нас на времето ни държаха затворени в кошара, за да може само да се размножаваме и да ни доят.
1abv1
на 07.02.2019 в 11:58:59 #1"в който страната потъна в бедност и накара около 3 милиона души да избягат в чужбина, провокира страните по света да заемат позиция," Деее и лицемерните крокодилски сълзи. 3 милиона от 31 милиона са една десета /ако изобщо е вярна тази цифра/. А България откакто стана демократична, избягаха 2 милиона от 8, което е 25% от населението й. Пълно мълчание обаче от "страните по света". Гнусно западно двуличие и лицемерие.