Европейският съюз осъди решението на Доналд Тръмп да наложи забрана на европейските граждани да пътуват до САЩ, съобщава АП.
В съвместно изявление председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел заявиха, че решението е взето без консултации с европейските държави.
"Коронавирусът е глобална криза, не се ограничава до нито един континент и изисква сътрудничество, а не едностранни действия. Европейският съюз не одобрява факта, че решението на САЩ да одобри забрана за пътуване е взето едностранно и без консултации."
Предвид блокадата на Италия и други мерки, фон дер Лайен и Мишел също отхвърлиха предположението на Тръмп, че ЕС не е направил достатъчно в борбата с болестта.
"Европейският съюз предприема решителни действия за ограничаване на разпространението на вируса", казаха те.
"Ще оценим ситуацията днес. Трябва да се избягват икономическите сривове", заяви по-рано в "Туитър" Мишел. Той подчерта, че "Европа предприема всички необходими мерки за ограничаване на разпространението на вируса COVID-19".
Обявените от Тръмп ограничения не се прилагат за Обединеното кралство, където броят на потвърдените случаи достигна 460, или Ирландия, която не е част от Шенген. Според най-новите данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, над 17 000 случая на COVID-19 са потвърдени в цяла Европа, а на континента са загинали над 700 души.
За повечето хора новият коронавирус причинява само леки или умерени симптоми, като треска и кашлица. За някои, особено по-възрастните хора и хората със съществуващи здравословни проблеми, това може да причини по-тежко заболяване, включително пневмония. По-голямата част от хората се възстановяват от новия вирус. Според СЗО, хората с леко заболяване се възстановяват след около две седмици, докато тези с по-тежко заболяване може да отнемат три до шест седмици, за да се възстановят.
Тъй като сега вирусът присъства във всички 27 държави от ЕС, лидерите на блока обещаха да бъдат обединени в борбата срещу болестта и вероятно ще възприемат общ подход в отговор на съобщението на Тръмп.
Фон дер Лайен отложи пътуване до Гърция, за да се съсредоточи върху борбата с бързото разпространение на вируса. Тя планираше да пътува до Атина в четвъртък за дискусии, свързани с последния приток на мигранти на гръцко-турската граница.
"Ще се съсредоточа върху усилията за координация на ЕС", каза фон дер Лайен.
С разпространението на вируса все повече европейски страни приемат драстични мерки. На държавни служители, които не изпълняват критични функции, е наредено да стоят вкъщи през следващите две седмици.
Междувременно американската армия реши да съкрати броя на войските, участващи в големите военни игри, които бяха планирани в цяла Европа през следващите шест месеца заради пандемията.
В ученията "Дефендър-Европа 2020" бяха предвидени да участват около 20 000 американци, което е най-голямото разполагане на американски войски в Европа през последните 25 години.
Но американската армия в Европа заяви, че "в светлината на сегашната епидемия от коронавирус, ние ще модифицираме учението, като намалим броя на американските участници."
"Дейностите, свързани с учението, ще бъдат коригирани и ние ще работим в тясно сътрудничество със съюзниците и партньорите, за да постигнем нашите най-приоритетни цели за обучение", се казва в съобщението.
Като цяло се очакваше да участват около 37 000 войници от 18 държави, не всички от които са членове на военния съюз НАТО. Някои войски и техника вече са разположени.
"Защитата на здравето на нашите сили, както и на нашите съюзници и партньори, е основна грижа", се казва в изявлението.
ce
на 12.03.2020 в 20:00:45 #1Е какво като са го порицали? Кога ще им дойде акъла че щатите не ги бръснат за слива