Германското правителство изигра ключова роля в размяната на затворници между Москва и Запада, като освободи Вадим Красиков, руснак осъден за убийството на бивш чеченски бунтовник в Берлин през 2019 година. Това решение не бе взето леко, съобщиха от германското правителство, цитирано от Ройтерс.
Красиков беше сред руските затворници, освободени от Запада в замяна на 15 души, затворени "несправедливо" в Русия и един германец, осъден на смърт в Беларус. Русия бе предложила освобождаването на американски затворници в замяна на Красиков още през 2022 година, но САЩ не приеха офертата сериозно, тъй като Красиков не беше под тяхна юрисдикция.
Проблемът се усложняваше от факта, че убийството на чеченеца с грузински паспорт беше извършено нагло, на няколко минути пеша от парламента и офиса на тогавашния канцлер Ангела Меркел. Едва през януари тази година американският президент Джо Байдън повдигна въпроса директно пред германския канцлер Олаф Шолц, който се съгласи.
"Не беше лесно за никого да вземе това решение да депортира убиец, осъден на доживотен затвор след само няколко години в затвора", заяви Шолц, който прекъсна лятната си ваканция, за да посрещне освободените затворници на летище Кьолн.
Държавният интерес за налагане на присъдата трябваше да се претегли срещу свободата на невинни хора, затворени в Русия, както и на тези, несправедливо затворени по политически причини. Шолц добави, че решението е укрепило американско-германското приятелство.
Сделката може да помогне на демократите на Байдън преди президентските избори през ноември, което в своя ред е в интерес на Берлин, имайки предвид опасенията за евентуално влошаване на трансатлантическия алианс при преизбирането на Доналд Тръмп.
Шолц заяви, че е говорил обширно с тези, които са пристигнали в Германия след освобождаването им от Русия. "Мнозина не очакваха това да се случи сега и все още са пълни с чувства, свързани с внезапната си свобода", каза той. Освободените ще получат медицински прегледи и друга помощ през следващите дни.
След задържането на няколко германски граждани в Русия през последната половина на 2023 и началото на тази година, германското външно министерство повтори ясно предупрежденията си германските граждани да не пътуват до Русия.
Сред освободените в размяната беше и Рико Кригър, германец осъден на смърт в Беларус за тероризъм. Беларуският президент Александър Лукашенко го помилва във вторник, което беше знак за предстоящата размяна.
Друг освободен е Кевин Лик, 19-годишен с двойно руско-германско гражданство, осъден на четири години затвор за предателство през декември 2023 година. Лик, най-младият осъден за предателство в историята на Русия, бе обвинен за изпращане на снимки на военна част на германските служби.
Германия и САЩ демонстрираха ниво на доверие и взаимно разбиране, което направи възможен размяната на затворници и затвърди трансатлантическите връзки.