Великобритания обяви нов кръг от санкции срещу Иран, съобщава "Ройтерс".
Лондон осъди насилието на властите в Техеран спрямо иранския народ, включително екзекуцията на Алиреза Акбари, с двойно - британско и иранско, гражданство.
Наказателните мерки включват замразяване на активи на иранския заместник главен прокурор Ахмад Фазелиан, който според британското външно министерство е отговорен за несправедливата съдебна система, която използва смъртното наказание за политически цели.
Сред другите санкционирани са Киюмарс Хейдари, главнокомандващ сухопътните сили на Иран; Хосейн Неджат, заместник-командир на Корпуса на ислямската революционна гвардия; съпротивителните сили "Басидж" и техния заместник-командир Салар Абнуш.
Кооперативната фондация "Басидж", свързана с милицията "Басидж", и Касем Резаи, заместник-командир на иранските правоприлагащи сили, също попадат под урадите на санкциите.
"Санкционираните днес - от съдебни фигури, използващи смъртното наказание за политически цели, до бандитите, биещи протестиращи по улиците, са в основата на бруталните репресии на режима срещу иранския народ", заяви британският външен министър Джеймс Клевърли.
"Великобритания и нашите партньори изпратихме ясно послание чрез тези санкции, че няма да има скривалище за виновниците за най-тежките нарушения на човешките права", категоричен бе той.
По-рано днес страните от Европейския съюз също се споразумяха за нов пакет от санкции срещу Иран.
В началото на януари Великобритания официално обяви Революционната гвардия на Иран за терористична организация, след като тя арестува седем души, свързани с Обединеното кралство, заради антиправителствените протести.
От септември Иран беше разтърсван от национални протести, предизвикани от смъртта на 22-годишната кюрдка Махса Амини, след като тя беше задържана от моралната полиция, която съблюдава за спазването на строгите ограничения на Ислямската република върху женското облекло. Протестите прераснаха в най-големите размирици в страната от 2019 г. насам.
ТT
на 23.01.2023 в 17:12:48 #1Няма такова нещо като право на масова стачка. Всъщност това е нарушение на права - правото на сигурност на всеки наоколо. Всяко събиране на големи маси хора е заплаха за реда, практически невъзможно е за контрол от полицията, в средата му цари беззаконие реално и така е заплаха за всеки там. Всякакви протести трябва да са символични - от няколко човека. Другото е заплахата на мускула - подчовешко ниво. Никаква друга разлика няма между манифестирането на няколко човека и на няколко хиляди. Масовите протести трябва да бъдат незаконни.