Иран проведе успешно изпитание на балистична ракета с обсег от 2000 км, съобщава "Ройтерс", позовавайки се на иранските държавни медии.

Тестът идва два дни, след като началникът на въоръжените сили на Израел открехна перспективата за "действия" срещу Техеран заради ядрената му програма.

Иран, който има една от най-големите ракетни програми в Близкия изток, твърди, че оръжията му могат да достигнат до Израел и американските бази в региона.

Въпреки съпротивата на Съединените щати и европейските страни, Техеран заяви, че ще доразвие своята "отбранителна" ракетна програма.

Израел се похвали с двойно повече удари по ирански цели в Сирия

Израел се похвали с двойно повече удари по ирански цели в Сирия

След встъпването в длъжност на новото правителство

"Нашето послание към враговете на Иран е, че ще защитим страната и нейните постижения. Посланието към нашите приятели е, че искаме да помогнем за регионалната стабилност", заяви иранският министър на отбраната Мохамадреза Ащиани.

Иранската държавна телевизия излъчи кадри на усъвършенствана версия на иранската балистична ракета "Хорамшахр" 4 с обсег от 2000 км, способна да носи бойна глава от 1500 кг.

Държавната информационна агенция ИРНА съобщи, че ракетата се нарича "Хейбар" - препратка към еврейски замък, превзет от мюсюлмански воини в зората на исляма.

Израел, който ислямската република не признава за самостоятелна държава, счита Иран за екзистенциална заплаха. Иран, от своя страна, твърди, че неговите балистични ракети са важна възпираща и ответна сила срещу Съединените щати, Израел и други потенциални регионални противници.

Иран успешно тества  противотанкова управляема ракета

Иран успешно тества противотанкова управляема ракета

Наречена Sadid-365, ракетата е в състояние да унищожи различни бронирани военни превозни средства

Във вторник началникът на израелският генерален щаб повдигна перспективата за "действия" срещу Иран, тъй като усилията на шест световни сили за възобновяване на ядрената сделка на Техеран от 2015 г. са в застой от септември 2022 г. на фона на нарастващите страхове на Запада относно ускоряващия се ядрен напредък на страната.

Ядреното споразумение, което Вашингтон напусна през 2018 г., наложи ограничения върху ядрените дейности на Иран, които удължиха необходимото на страната време да произведе достатъчно делящ се материал за ядрена бомба. Иран отрича да се опитва да създаде ядрено оръжие.

Иран разработи крилати ракети с далечен обсег

Иран разработи крилати ракети с далечен обсег

Техеран твърди, че програмата е с отбранителен и възпиращ характер